אורי אריאל
אורי אריאלצילום: פלאש 90

ועדת החינוך אישרה הבוקר (יום ב') לקריאה ראשונה הצעת חוק של ח"כ אורי אריאל האוסרת על עדכון מהדורות ספרי לימוד. מדובר בחוק חשוב הנתמך ע"י משרד החינוך ואשר רואה בו חלק חשוב מיישום מסקנות ועדת טרכטנברג לשוויון בחינוך.

על פי ההצעה יחויבו הוצאות הספרים לסמן את ספרי הלימוד שאושרו על משרד החינוך ובכך למנוע הכנסת ספרים לא מאושרים למערכת החינוך.

בנוסף ייעצר הנוהג של הוצאות הספרים להדפיס "מהדורות מחודשות" ואשר מחייב את ההורים לרכוש אותן, ללא יכולת לרכוש ספרים יד שנייה ולהעביר מאח לאח. הדפסת מהדורות ספרים חדשות, השונות מהמהדורות הקודמות, תאושר רק בעקבות שינוי בתכנית הלימודים.

לדברי ח"כ אריאל, "מדובר בצעד חשוב לקידום השוויון בחינוך. המציאות בה חלק מתלמידי ישראל מתקשים לרכוש ספרי לימוד בגלל תאוות בצע של הוצאות הספרים, שדואגים מדי שנה "לחדש" מהדורות ללא כל צורך, עומדת לעבור מן העולם. המסחרה של הוצאות הספרים שמונעות סחר בספרי לימוד יד שניה או העברת ספרים בין אחים חייבת להיפסק. לא מדובר בבגדי יוקרה או תשלום במסעדות גורמה אלא בספרי לימוד שכולם חייבים לקנות".

"דו"ח אדווה שהתפרסם לפני מספר חודשים חשף את העובדה המצערת שיש הורים שקונים לילדיהם ספרים במקום אוכל, בגדים ותרופות. אנחנו מחויבים לשוויון בחינוך יותר מכל כי הדרך היחידה להוציא ילדים ממעגל העוני היא באמצעות חינוך טוב", הוסיף אריאל.