פוסק הדור הספרדי, הרב עובדיה יוסף, הסביר אתמול (ראשון) בדרשתו לאחר התפילה על הדרך בה רופא צריך לטפל בגוי במהלך השבת.

"התורה אמרה 'ושמרתם את חוקותי ומשפטי אשר יעשה בהם האדם וחי בהם'. וחי בהם, ולא שימות בהם. מכאן כל התורה נידחת לפיקוח נפש. רק להציל אותו. (אתה) מחלל שבת אחת, (והוא) ישמור שבתות הרבה. חייה אותו, (והוא) ישמור כמה שבתות. אם זה גוי, והיה נוסע ונפצע. הביאו אותו לבית חולים, אסור ליהודי לטפל בו".

הרב יוסף המשיך ואמר, "אם זה דאורייתא, התורה לא התירה לחלל שבת בשביל גוי, אסור ליהודי לטפל בו. גוי ששמר שבת חייב מיתה. יש דתיים (רופאים) שמטפלים בחולים גויים בשבת, מחללים שבת, ודינם כדין מחללי שבת. אבל המציאות היא שמביאים אותם לבית חולים, חייבים לטפל בהם. ברישיון שלהם כתוב, ללא הבדל דת וגזע. חייבים לטפל, אם לא, יקחו לו את הרישיון וגם ייענש. מה יעשו מסכנים? יש רופאים יראי שמיים, דתיים, שהולכים לפי התורה".

"דרשו רבותינו בשבת צ"ג, בעשותה, יחיד שעשה חייב, שניים שעשו פטורים. למשל, מעבירים מרשות יחיד לרבים, זה איסור דאורייתא. אם באים שניים ומעבירים כיכר לחם, פטורים. הרופא שצריך לנתח, יקרא לעוד רופא או אח, ויחתכו ביחד. רוצים להדליק את החשמל ידליקו ביחד, ואז יש היתר. כדי שלא יקלעו למצב לא נעים ויביאו אותם למשפט, לכן זו העיצה, שניים שעשו פטורים". 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו