ועדת החוץ של האיחוד האירופי פרסמה היום (שני) הודעה בה הביעה "דאגה עמוקה" מהמדיניוית בה נוקטת ישראל בכל הנוגע לנושא ההתנחלויות.

בהודעה נכתב "פתרון שתי מדינות לשני עמים חייב להישאר בר קיימא. האיחוד האירופי חש דאגה עמוקה ביחס להתפתחויות האחרונות בשטח. אירועים אלו מאיימים להפוך את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי".

"ההתנחלויות עדיין אינן חוקיות ביחס לחוק הבינלאומי והחלטותיה האחרונות של ממשלת ישראל אינן משנות עובדה זו",נכתב בהודעת הועדה.

משרד החוץ התייחס להודעת האיחוד ואמר כי "מדובר בביקורת המתבססת על הצגה חלקית, מוטה וחד צדדית של המציאות בשטח. הצגה פומבית כזו אינה תורמת לקידום התהליך".
 
"ישראל מחוייבת לרווחת התושבים הפלסטינים ונוהגת בהתאם לכל האמנות הבינ"ל הרלבנטיות. למשל,  בשטח C  אושרו בשנת 2011 מאה ותשעה עשר (119) פרוייקטים תוך דיאלוג שוטף עם נציגי מדינות ותורמים אחרים, על מנת להבטיח שפרויקטים מתוכננים יהיו מתואמים ויעלו בקנה אחד עם תוכניות המתאר האזוריות והוראות החוק".

"ישראל רשמה לפניה את התייחסות  הא"א לצרכי הביטחון שלה, את הקריאה של שרי החוץ לחידוש המו"מ הישיר בין ישראל והרש"פ, את גינוי ירי הטילים מעזה, וכן את הדאגה שהעלו השרים מההסתה הפלסטינית הנמשכת כנגד ישראל", מוסיפים במשרד החוץ.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, התייחס להצהרת שרי החוץ של האיחוד האירופי, "הגיע הזמן שגם באיחוד האירופי יפנימו כי מפעל ההתיישבות הפורח ביהודה ושומרון - הכולל 4 ערים, 6 מועצות אזוריות, 13 מועצות מקומיות ו-120 יישובים המאכלסים יחד 360 אלף ישראלים - הינו מפעל בלתי הפיך ועובדה מוגמרת".

באשר לדרישה להתיר לערבים לבנות בשטחי C, אומר דיין כי "בהתאם להסכמי אוסלו, להם ערב האיחוד האירופי, 98 אחוז מערביי יו״ש מנהלים שגרה אוטונומית באזורי A ו-B, כולל בתחום הבניה. לישראל הזכות והחובה לבנות עבור אזרחיה בשטחי C, בהם יש רוב יהודי מוחץ".

תגובת רגבים הגיבה לדברי משרד החוץ, "מוטב היה שמשרד החוץ לא יתגאה בתמיכתה של ישראל בפרויקטים האזרחיים בשטחי C. התמיכה הישראלית, באמצעות משרד הביטחון והמנהל האזרחי, בפרויקטים אלו משקפת עיוורון מדיני ואסטרטגי מהמעלה הראשונה, והודעת שרי החוץ של האיחוד האירופי מהיום היא ההוכחה הטובה ביותר לכך".

"פרויקטים אלו, הינם חלק מתוכניתו של ראש הממשלה הפלסטיני, סאלם פיאד, לקביעת עובדות בשטח בשטחי C ולהקמת מדינה פלסטינית דה פקטו באופן חד צדדי תוך עקיפת הצורך במשא ומתן עם ישראל. המימון לפרויקטים אלו מגיע בחלקו הגדול ממדינות האיחוד האירופי, ולכן אך ברור ומתבקש שמימושם רק יגביר את הלחץ הבינלאומי על ישראל לאפשר את הקמת אותה מדינה שהפרויקטים האלו חלק ממנה (המדינה הפלשתינית)".