חיילי מילואים
חיילי מילואיםצילום: פלאש 90

שבוע המילואים מצויין השבוע בצה"ל, כהוקרה לכל אלו המגיעים לאימונים ולשירות המבצעי על חשבון זמנם ומשפחותיהם.

מפקד המרכז לאימון באש בבסיס צאלים, אל"מ צחי שגב, סיפר בראיון לערוץ 7 כי חיילי המילואים מגיעים לאימונים כשהמשימה המרכזית היא להתכונן לקראת מלחמה, "אלינו מגיעים לסדרת אימונים באש, ואנחנו מאמנים אותם מבוקר עד לילה כמה שיותר קרוב למצב האמת".

"האימונים אצלנו הם בתחמושת חיה - חיילי השריון יורים פגזים, החי"ר משתמש נשק אישי ומחלקתי, ציוד הנדסי ועוד. כאן הוא פוגש את כל הכלים בהם ייפגש בשעת אמת".

שגב סיפר כי האימונים במרכז לאימון באש מתקיימים מול מטרות דמה כאשר המטרה היא למקצע את החייל בכלים השייכים לו, "ראינו שאם לא נאמן אותם באופן סדיר, אז הם יאבדו את הכשירות והמיומנות שלהם. לא פחות חשוב זה שהמילואימניקים יפגשו אחד את השני ויעברו את החוויה ביחד".

"יש מחזוריות אימון הנקבעת על ידי הנסיון שלנו ושל מפקדת זרוע יבשה, ופעם בתקופה חייל המילואים מגיע הנה להתאמן לקראת מלחמה. אם הוא יוצא לתעסוקה מבצעית אז האימון מתקיים במקום אחר באופן ממוקד לתעסוקה".

לרגל שבוע המילואים שיבח אל"מ שגב את חיילי המילואים, "אני בעצמי הייתי מח"ט מילואים ואני פוגש אותם מידי שבוע. מדובר באנשים מאוד איכותיים, שעוזבים בית, משפחה ועבודה, ובאים לשבוע מפרך כשמזג אויר לא קל והם משקיעים את כל מירצם וזמנם כדי שהאימון יצליח. ההתמודדות לא פשוטה, כי אנחנו מאתגרים אותם ותפקידנו להקשות עליהם כי 'קשה באימונים קל בקרב'".

"יש לי הערכה רבה לכל האוכלוסיה הזו", הדגיש שגב, "הם 'סמן ימני' של החברה הישראלית. כיף לי לדבר ולפעול איתם יחד כל השבוע ותענוג לבוא איתם במגע ולבצע איתם פעילות שחשובה לביטחון המדינה".

לסיום אמר מפקד המרכז לאימון באש, "לאזרחים אני אומר: יש על מי לסמוך".