המפכ"ל: לא נמצאים במגזר הערבי

בדיון מיוחד על ההתמודדות עם תופעות האלימות קובע המפכ"ל: העניין אסטראטגי לא פחות מהעניין האיראני. אנחנו לא נמצאים במגזר הערבי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד באייר תשע"ב

לא כוחות. דנינו
לא כוחות. דנינו
פלאש 90

"שלחנו אתכם לעשות סדר במדינה, לתת ביטחון לאזרחים. אנו מחויבים לתת לכם את כל הגיבוי", אמר יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ אמנון כהן בדיון היום על מקרי האלימות והרצח הרבים שאירעו לאחרונה, "הוועדה באה לא על מנת לתקוף, אלא לראות איך אנחנו יכולים לסייע. צרכי עמך מרובים. במדינה מורכבת מאד אתם נאלצים לטפל בסוגים רבים של בעיות, אבל תחושת הביטחון של האזרחים חשובה ודורשת טיפול מערכתי. אולי הגיע הזמן להקים ועדת שרים לביטחון אישי. כשעוברים ליד תחנת משטרה בבוקר רואים שם 40-50 רכבים לבנים. כשעוברים בערב יש בקושי אחת. אולי צריך רה ארגון, לפזר את הקצינים ולתת דגש לשטח ולא למשרדים".

"שלוש השנים האחרונות הן הראשונות בהן מספר השוטרים גדל. אבל אין לטעות, גם אחרי שגדלנו בכמעט 1000 שוטרים, הגענו בקושי למספר השוטרים שהיו לפני שני עשורים וזה בטח מעט מדי בהתחשב בריבוי המטלות", אמר מפכ"ל המשטרה, תת ניצב יוחנן דנינו בדיון, "אנו נלחמים על פני החברה הישראלית. זהו עניין אסטרטגי לא פחות מהאיום האירני".

"במגזר הערבי אנחנו לא נמצאים", הוסיף המפכ"ל, "אם אין תחנת משטרה, אני לא יודע להיות יעיל. לא יודע להיות במקום שאני לא נמצא". על המצב בדרום תל אביב אמר המפכ"ל: "כל יום נוספים מסתננים חדשים. אלפים בחודש. חלקם הגדול מגיעים לדרום תל אביב, אבל גם למקומות נוספים. בפתח תקווה שוהים היום 3000 מסתננים. אין לי פתרון קסם בשל בעיית התעסוקה הם מגיעים לפשיעה על מנת לשרוד. גם תחנת משטרה חזקה לא תפתור את הבעיה. רוצים להחיל תקנות העסקה חדשות ומחמירות מחודש אוגוסט. אני קורא לדחות את התקנות, כי אם אין אפשרות לגרש, ואין תעסוקה, הם יהפכו לקליינטים שלנו".

עוד סיפר המפכ"ל לחברי הכנסת: "השנה עצרנו 70% יותר חשודים עד תום ההליכים בעבירות של אלימות קשה. זו תוצאה של עבודה קשה ומקצועית. לא סתם יש ירידה באלימות. אני לא מרוצה, עובדה שהיו אירועים קשים שצריך למנוע. אני לא יודע להבטיח שמהיום לא יקרו מקרים קשים. משטרה יעליה צריכה להיות נוכחת ולהגיע לעבריין. הצבנו את סיכויי העבריין להיתפס כיעד ראשון, בשל חשיבות ההרתעה".