יהודה היס
יהודה היסצילום: פלאש 90

מנהל המכון הפתולוגי, פרופ' יהודה היס, מגיב להאשמות הקשות נגדו לפיהן העלים איברים ושיבש הליכי משפט, זאת לאחר שהתגלה לאחרונה כי בין כותלי המכון נותרו חלק מהרקמות מאיבריו של התינוק רון אייזן, שאביו דניס אייזן הורשע בהריגתו - אף שבמשך שנים נטען כי איברים אלה נקברו.

"כל נתיחה מלווה בנטילת דגימות", הסביר פרופ' היס בערוץ 2 מהי הסיבה שהיו רקמות של הילד במכון מלכתחילה. "אנו מציגים אותם למומחה מטעם ההגנה כדי שיביע את דעתו. כך עשינו גם במקרה אייזן, אני הודעתי לבית המשפט כי יש רקמות במכון ואחרי שקיבלנו אישור מהמשטרה הרקמות עברו לקבורה וכך נרשם".

ומדוע נאמר למשפחה שהרקמות נקברו? "אמרנו שהם נקברו על סמך הנתונים עם אותם המסמכים. המשפט הסתיים בשנת 2011. מדי שלושה חודשים אנו מכינים במכון לקבורה את הרקמות שנשארות אצלנו, ותוך כדי מצאנו באופן מפתיע גם את המיכל עם הרקמות של התינוק", אומר פרופ' היס.

ראש המכון לרפואה משפטית התחמק מתשובה מדויקת כיצד זה קרה. "תהיה חקירה משטרתית ואני לא רוצה להקדים ולמסור פרטים", לדבריו. "אנו נעשה הכל כדי לסייע למשטרה. אם נעשתה טעות, היא נעשתה בתום לב. מי יכול היה לדעת ששנתיים מאוחר יותר ייערך משפט חוזר?".

"מדי פעם קורות טעויות אנוש", סיכם הפתולוג. "אני מקווה שלאחר שנסיים לקבור את הרקמות שנמצאות במכון נפתח דף חדש. יש לזכור שאנחנו מתחילים את העבודה שלנו במוות, ולכן זה קשה במיוחד שמדובר בתינוקות וילדים שאמורים לא למות. אנחנו משתדלים להיות מנותקים מכל רגישות ולתת חוות דעת מקצועית וחד משמעית".