מפעל
מפעלפלאש 90

החלטת שר התעשייה והמסחר הדרום אפריקני, ד"ר רוב דייויס, לחייב סימון נפרד  מוצרים המגיעים מההתנחלויות, מדאיגה מאוד את התעשיינים באזורי התעשייה ביו"ש.

עיקר הדאגה נובע מהחשש שמא הצעד בו נקטה דרום אפריקה הוא רק תחילתו של סחף מחודש בנושא זה ופגיעה נוספת במפעלים באזורי התעשייה האלו.

בעלי מפעלים הפועלים ביו"ש מציינים עם זאת, כי הראשונים להיפגע מהמהלך יהיו דווקא 15 אלף העובדים הפלסטינים המאיישים את מרבית מקומות העבודה במפעלים ביו"ש.

"הראשונים להיפגע מכל צמצומים או התייעלות הם תמיד העובדים בתחתית סולם הדרגות שמרביתם פלסטינים. ברמאללה או בשכם הם לא ימצאו עבודה טובה יותר, אם בכלל", מציין בעל מפעל.

לדבריו, "אם בעקבות המהלך ניאלץ להוציא את המפעל מאזור יו"ש ולהקים אותו מחדש בתחומי הקו הירוק נוכל להמשיך להעסיק את כל העובדים הישראלים אולם מהעובדים הפלסטינים ניאלץ ככל הנראה להיפרד, גם אם בצער".

למרות זאת, בארגוני "זכויות אדם" ברחבי העולם דווקא מברכים על המהלך וקוראים למדינות נוספות להצטרף אליו, "ישראל מתדרדרת במהירות כפי שקרה למשטר האפרטהייד בדרום אפריקה והיא הופכת למנודה בעולם".

דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, אמר אמש (מוצאי שבת) כי שגריר דרום-אפריקה בישראל יזומן הבוקר (ראשון) לשיחת נזיפה בעקבות פרסום התקנה לסימון מוצרי התנחלויות.

"מדובר בייחוד לרעה של ישראל על בסיס פוליטי מובהק", אמר פלמור. "זה צעד בעל מאפיינים גזעניים. ממשלת דרום-אפריקה לא מבהירה בתקנה החדשה מה נחשב תוצרת ההתנחלויות. באיחוד האירופי יש רשימה וקריטריונים ברורים כדי להבדיל בין מוצרים ישראלים מההתנחלויות וכאלה שאינם מההתנחלויות. מהנוסח העמום של התקנה בדרום-אפריקה עולה שאין קריטריונים ברורים ולכן זה יפגע בתוצרת ישראלית באופן כללי".