פתרון הרפתנים למסתננים: ללמד מקצוע ולגרש

מגדלי הבקר לנתניהו: הפתרון למסתננים - פינוי מיידי מהערים והכשרת עבודה בזמן קצוב בסופו יוחזרו לארצם עם מקצוע הנדרש שם כל כך.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט באייר תשע"ב

פליטים
פליטים
צילום: פלאש 90

סוגיית המסתננים תעלה היום (ב') לדיון מיוחד בכנסת. אתמול שיגרו רפתני ישראל מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו הצעתם ל"פתרון מיידי, חוקי והומני לבעיית עשרות אלפי השוהים הבלתי חוקיים בישראל", כלשונם. זאת "עקב המצב הקשה, הפשיעה, העוני והמחסור אליו הגיעו המסתננים ומחפשי העבודה מאפריקה".

במכתב כותב יעקב בכר, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב בישראל: "בעיית מהגרי העבודה היא בעיה קשה למדינת ישראל אשר חוצה מפלגות וזרמים שהתפתחה לממדים עצומים בשנים האחרונות וטרם נמצא לה פתרון ראוי והומניטרי. כיום יש לפעול באופן יצירתי, כאשר המטרה ברורה, החזרת הפליטים לארצותיהם בכול דרך אפשרית, חוקית והומנית, בשיתוף ארגונים בינלאומיים כמו האו"ם.

מדינות המקור שמהם באים פליטי העבודה מוכים בכול תחום אפשרי אך יותר מכול אלו הן מדינות הסובלות מרעב מתמשך שלא הצליחו לפתח חקלאות ולא השכילו לייצר ביטחון תזונתי עצמאי.

הרפת הישראלית נחשבת לטובה ביותר בעולם, ענף הרפת מייצא ידע וטכנולוגיות, הרפתנים והחקלאים מישראל מבוקשים בכל העולם כמדריכים וכמנהלים ברפתות המובילות.

על פי התכנית תוצע למהגרי העבודה חלופה של תקופת הכשרה מקצועית ברפתות, בדירים ובענפי החקלאות השונים בישראל, אותה תיזום ממשלת ישראל ויוביל משרד ראש הממשלה  באמצעות התאחדות מגדלי הבקר לחלב והארגונים החקלאים. המהגרים  אשר יחתמו על מסמכים להשתתפות בתכנית זו, יוכשרו לעבודה ואלו שיסרבו יוחזרו לארצם ללא הכשרה.

בתום התקופה המוקצבת בין מחצית שנה לשנה (על פי ההחלטה שתתקבל) יושב המהגר לארץ מוצאו כבעל מקצוע בתחומי החקלאות".

בכר אומר כי הרעיון לפתרון הכשרה עלה בתערוכת אגריטך האחרונה, בשבוע שעבר, אליה הגיעו משלחות מכל העולם שביקשו ללמוד מהישראלים בכל תחומי החקלאות המתקדמים. גרעין הרעיון כבר הובא על ידי הרפתנים בפני גורמים במשרד ראש הממשלה שהביעו עניין בקיום הפרויקט.

בכר מציין כי הסכומים הגבוהים המתוקצבים ממילא על ידי ממשלת ישראל לקיומם של מחנות מעצר, וכן טיפולי בריאות, הזנה וכד', יכולים לעבור לנתיב יעיל של הכשרה ואפשרות למחפשי העבודה, לחזור למדינתם עם ידע שיאפשר גם להם וגם לבני עמם ייצור מזון, תעסוקה ופרנסה.

עוד נכתב בהצעה לראש הממשלה, כי על פי תכנית זו ניתן לפנות את מרכזי הערים מהפליטים ומהגרי העבודה בתוך מספר שבועות וכי הרפתנים והנוקדים שיהוו ראש חץ לפרויקט המקיף, יעמידו לרשות הפרויקט המקיף, ידע ואת מערך ההדרכה המקצועי ויפעלו להכשיר את אלפי הפליטים בכלל מקצועות  היסוד האזרחיים וללמדם כיצד ליצור חלב איכותי ומזון בסיסי בארצם.

"אנו נהיה מוכנים להוות את צבא העם שיעמוד לימינך, אדוני ראש הממשלה לפתרון הבעיה. הרפתנים, הנוקדים והחקלאים במדינת ישראל על הידע הרב שיש להם יהוו ראש חץ בפתרון לבעיה", כותב בכר לראש הממשלה ומציין, כי עניין זה אינו בלתי אפשרי וכי רק לאחרונה סייעו מדריכים ויועצים מקצועיים מישראל בהקמת מהמסד משק החלב הווייטנאמי בשותפות הבנק העולמי.

"מאחר ובישראל בין 60-70 אלף מהגרי עבודה ההופכים לפצצת זמן, ומאחר ולא רק מדינת ישראל מתמודדת בבעיה קשה זו של מסתננים ומחפשי עבודה, מציעים הרפתנים להפוך למובילים בהכשרה והחזרת פליטים ומהגרי עבודה לארצות מוצאם באופן הומני ובהסכמה ולא ליצור מצב של גירוש, שהינו מצב בעייתי הן מבחינת נראות עולמית והן מבחינה חברתית הומנית, בהיותנו מדינה יהודית שערכיה ההיסטוריים מקשים עליה בגירוש פליטים ומהגרים" אומר בכר.

"רחובות דרום תל אביב והעיר אילת, מקלטים וחניונים הפכו לסכנה מיידית לנפש ולרכוש. מדינת ישראל, על כל בעיותיה הביטחוניות, הדמוגרפיות והכלכליות אינה מסוגלת לקלוט מאות אלפי פליטים, להאכיל, לטפל ולשכן אותם. אנו מתגייסים לצד ראש הממשלה בכדי לסייע בפתרון מיידי ולהוות חוד חנית לפתרון ומודל למדינות רבות בעולם המתמודדות עם בעיה דומה של סף איבוד שליטה על כמות הפליטים המגיעים אליהן".

במכתב הרפתנים נכתב, כי הם מעמידים לרשות ראש הממשלה ואזרחי מדינת ישראל את ענף החלב המפואר ומביעים נכונות להתגייס ולעמוד לרשות ראש הממשלה בפתרון בעיה לאומית זו.