חייל צה"ל ביער
חייל צה"ל ביער צילום: פלאש 90

את הכתבה הבאה לא ברור אם נכון למקם במדור הביטחון או במדור איכות הסביבה. בצה"ל הופצה היום (ב') הנחיה המחייבת כתיבת נספח הגנת-סביבה עבור כל תרגיל או אימון. כך מדווח אתר צה"ל.

על פי הדיווח ההוראה, המתייחסת לתרגיל מרמת הגדוד ומעלה, נועדה לדאוג להסדרה של כל האלמנטים הקשורים לשמירת הסביבה בעת האימון - מחיסכון במשאבים ועד שמירה על עתיקות.

את האיגרת שיגרה מחלקת הבטיחות ובקרת האיכות של זרוע היבשה (מבק"א) בשיתוף עם המנהל להגנת הסביבה באט"ל ובה נכתב כי "צה"ל מתאמן על כמחצית משטחה של מדינת ישראל. כחלק מהמוכנות המבצעית מתאמן בצה"ל בשטחי אש, שמורות טבע ועוד, וכנגזרת מהם עלולות להיווצר פגיעות בסביבה. בעקבות כך הוחלט כי מעתה לכל תיק תרגיל ייכתב נספח הגנת סביבה שיבנה לפני יציאת היחידה בשטח".

אתר צה"ל מציין כי הנספח מגדיר התייחסות לשישה נושאים שונים: דלקים ושמנים, פסולת, זיהום קרקע, זיהום אוויר, חיסכון במשאבים, ערכי טבע ועתיקות. בין היתר הוא מחייב ריכוז ופינוי מסודר של דלקים ושמנים ודיווח מיידי על כל חשש לזיהום, מיון והפרדת סוגי פסולת, הדממת מנועים בכל טווח זמן קצר ללא נסיעה בכדי למנוע זיהום אוויר, הימנעות משפיכת מים ממיכליות וחיוב על הודעה למפקדים במקרה של מציאת עתיקות.