לבחון מחדש. סער
לבחון מחדש. סערצילום: יששכר רואיס

טקס הענקת פרסי מוסקוביץ' לשנת 2012 התקיים הערב (שלישי) בעיר דוד, ירושלים.

בטקס הוענקו "פרסי עוז לציון" לד"ר יצחק גליק יו"ר מרכז החירום הרפואי שבאפרת, המשפטנית ניצנה דרשן-לייטנר יו"ר שורת הדין הנאבקת רבות למען קורבנות הטרור הישראלי וצביקה סלונים מייסד גוש אמונים והמרכז האוניברסיטאי באריאל.בנאום שנשא שר החינוך גדעון סער באירוע בירך את הזוכים ואמר: "זמן רב מדי השיח המדיני והפוליטי בישראל התבסס על אשליות ומשאלות לב. לא הקשבנו לאויבנו. התעלמנו מדברים מפורשים ומעובדות גלויות. הגיעה שעת ההתפכחות".

לדבריו, "הגיע הזמן לעשות את חשבון הנפש הציוני ולגבש הסכמה לאומית רחבה המבוססת על ניתוח מפוכח של המציאות ועל הדרך הנכונה להבטיח את עתידו של המפעל הציוני".

"אין זה נכון כי החלופה היחידה לתפיסת שתי המדינות היא מדינה אחת דו-לאומית מהים עד הירדן. יש להציב סימני שאלה מעל הנכונות המוצהרת להקמת מדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושמרון", הוסיף סער.

חבר וועדת הפרס תא"ל (במיל.) אביגדור קהלני הציג את נימוקי הבחירה בזוכים, וציין כי "ד"ר גליק הרשים את הועדה בחזון שלו להקים את המרכז הרפואי באפרת, הוא ידע שאין מקום מתאים וראוי כאפרת לשמש שם בסיס למרכז רפואי. הוא הצליח לפתוח את כל דלתות הלב המכריעים, והשיג תרומות נכבדות להקמת המרכז. התנהגותו כחלוץ ההולך לפני המחנה".

קהלני הוסיף, כי "ניצנה הרשימה את הועדה במסירות היומיומית שלה בשמירת כבוד המדינה ולא הרפתה באלה הרוצים לפגוע בה. עקשנותה והמקצועיות שלה הביאו להישגים שאפילו לא כולנו במדינה מודעים אליהם. אנשים כמותה מהווים סמן ימני לחברה".

"צביקה סלונים הוא הארץ-ישראל היפה. אדם שבכפות ידיו שתל שתילים בכל הארץ, נטע עצים בכל מקום. לא פעם אחת היה בודד במערכה, ובכל זאת התמיד לאורך כל הדרך. כל המסתכל על פועלו לאורך השנים מצדיע לו. צביקה הגיע לגבורות, הוא הופך להיות והננו מודל לחיקוי לבאים אחריו", חתם קהלני.

פרס מוסקוביץ' נוסד על ידי ד"ר ארווינג וצ'רנה מוסקוביץ', כביטוי לתמיכה במגשימי הציונות בחברה הישראלית של היום, הפועלים לטובת צרכי הכלל, וכדי להבטיח את חוסנו של הבית הלאומי היהודי.

אל ועדת הפרס הוגשו מאות מועמדויות ולאחר תהליך ארוך נבחרו הזוכים , בהם ראתה את השתקפות מיטב העשייה הציונית, במציאות הישראלית המורכבת כל-כך בתחומי החברה, החינוך וההתיישבות. הפרס הכספי העומד על מאה אלף דולר חולק בין שלושת הזוכים.יושבת ראש ועדת הפרס היא הגברת צ'רנה מוסקוביץ' וחברים בה גם השר לשעבר, פרופ' משה ארנס , תא"ל (מיל.) אביגדור קהלני, השגריר יורם אטינגר, הרב ידידיה אטלס, הרבנית אסתר יונגרייז, הרב פסח לרנר, הרב דניאל מוסקוביץ' ומנהלת הפרס רות ליברמן . פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל משמש כיועץ מיוחד לוועדת הפרס.

חתני הפרס עד כה הם: הרב חנן פורת ז"ל, ראש המוסד היוצא מאיר דגן, תא"ל (מיל'.) רן פקר-רונן, הרב יואל שוורץ מייסד הנחל חרדי ,אניטה טוקר בשם מתיישבי גוש קטיף, תא"ל במיל' אהרון דוידי, משה "מושקו" מושקוביץ איש החזון והבניה של גוש עציון, נעם ארנון מייסד מדרשת חברון וממנהיגי היישוב היהודי בחברון, רונית שוקר ממקימי ההתיישבות בגוש שילה, סמי ברלב מראשוני ההתיישבות בגולן ומייסד העיר קצרין, הרב יהושע פס ממייסדי ארגון נפש בנפש ומנכ"לו והרב דוד פנדל ראש ישיבת ההסדר אפיקי דעת בשדרות.