סער: למצות הדין עם משחיתי פסל ולנברג

שר החינוך קורא לממשלת הונגריה ללכוד את משחיתי פסלו של חסיד אומות העולם ראול ולנברג ולמצות עימם את הדין.

שמעון כהן , ב' בסיון תשע"ב

נערכים. סער
נערכים. סער
פלאש 90

שר החינוך, גדעון סער, התייחס הבוקר להשחתת פסלו של חסיד אומות העולם, ראול ולנברג, המוצב בבירת הונגריה, בודפשט ואמר כי "השחתת פסלו של ראול ולנברג היא ניסיון נתעב לחלל את שמו של מי שהציל עשרות אלפי יהודים ממכונת ההשמדה הנאצית. המעשה האנטישמי המכוער הזה הוא תזכורת מכאיבה נוספת לעובדה שהאנטישמיות לא חלפה מן העולם".

עוד הוסיף סער ואמר: "אסור לתת לאנטישמיות לזקוף את ראשה המכוער - יש לפעול בנחישות במאבק נגד כל גילוי של אנטישמיות. אסור לטעות ולהקל ראש - גילויים אלה מכוונים באופן ישיר נגד קיומו של העם היהודי".

שר החינוך קורא לשלטון ההונגרי למצוא את מבצעי המעשה ולמצות איתם את הדין.

נזכיר כי משלחת רבנים קונסרווטיביים שהגיעה למקום גילתה כי על פסלו של ולנברג שהציל עשרות אלפי יהודים במלחמת העולם השנייה הונחו רגלי חזיר.

נזכיר כי ולנברג היה איש עסקים שפעל כדיפלומט שבדי בהונגריה בתקופת מלחמת העולם השנייה, ותוך שימוש במעמדו הדיפלומטי הביא להצלתם ממוות של עשרות אלפי יהודים הונגרים. בין היתר הנפיק וחילק אלפי דרכוני חסות שבדיים ליהודי בודפשט, הקים רשת של בתי מחסה בחסות הכתר השבדי כמקלט בטוח ליהודים, הפעיל לחצים שונים על בכירים נאצים והונגרים לעצירת משלוחי יהודים לאושוויץ, ואף התעמת עם אנשי אס אס ובלם בגופו גירוש של יהודים. (מתוך ויקיפדיה).

עוד נזכיר כי לאחר שנפל בשבי הרוסים לא נודע מה עלה בגורלו מתי וכיצד נפטר.