חוק ההסדרה נדחה בשבועיים

ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) הודיע מעל בימת הכנסת, ברגע האחרון לפני ההצבעה, כי הוא מסיר את "חוק ההסדרה", לאחר שהתבקש לעשות זאת ע"י רבו, הרב זלמן ברוך מלמד.

לערוץ 7 נודע כי לכצל'ה הובטח כי בעוד שבועיים ראש הממשלה לא יתנגד להגשת החוק, אם לא ימצא עד אז פתרון לסוגיית הרס בתי האולפנה בישוב בית אל והחוק יעלה שנית. 

בתחילת הדיון בהצעה אמר הח"כ היוזם כץ, כי "ראש הממשלה פנה אליי להסיר את הצעתי ואמר שמבקש שבועיים כדי לפתור את הבעיה. היו בינינו מסרונים וראש הממשלה בא אליי בדרישות להסיר את החוק. נמצאים ביציע ראשי המועצות שבאו לראות איך הקואליציה של ארץ ישראל, רצתה להצביע בעד החוק וראש הממשלה כופה עליהם שהחוק לא יעבור היום. הוא לא הבטיח שבעוד שבועיים החוק כן יעבור. לא אכפת לי שתפילו את החוק אבל עם ישראל יראה שחס וחלילה כמו שאמר ז'בוטינסקי ליהודים בוורשה שאם יהיה הרס היה כאן יהודי אחד שצעק עד כאן".

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין אמר בתגובה "אל תשווה ואל תגלוש לאותם מחוזות שאין להם מקום להשוואה". 

בהמשך תקף ח"כ כץ את ראש הממשלה ואמר כי "מדובר על אלפי בתים בדרך שצפויים להרס כי ראש הממשלה נכנע ולא מסוגל

מדובר על אלפי בתים בדרך שצפויים להרס כי ראש הממשלה נכנע ולא מסוגל לקבל החלטה. יהודי שלא אכפת לו מהאחים שלו - יש לו לב של אבן. יש אבנים ויש אבנים ויש אבנים שהם לבבות

לקבל החלטה. יהודי שלא אכפת לו מהאחים שלו - יש לו לב של אבן. יש אבנים ויש אבנים ויש אבנים שהם לבבות. לפחות תזכרו שהיה יהודי אחד שעמד וצעק פה עד כאן".

השר בנימין בגין השיב להצעה ואמר כי "לא פשוט לעלות אחרי סערת הנפש של ח"כ כץ. הדברים שאמר כץ משותפים לרבים. ראש הממשלה, חבריה והפקידות הבכירה מנסים למצוא פתרון הולם במסגרת שנקבעה בפסיקת בג"ץ מבחינה מסוימת לפחות מתוך אי היענות לבקשת הממשלה".

בגין פנה לכץ ואמר שאלת אותי היכן הלב והבדלת בין אלה שיש להם לב פועם לאלה שיש להם לב של אבן. אינני ממעיט בחשיבות הלב אבל אנחנו גם חברי ממשלה ולעיתים צריך בנוסף ללב להשתמש בשכל הישר בקור רוח מתוך הבנה רחבה ועמוקה של ההשלכות. לא השכלתי להבין עד רגע זה איך יועיל חוק כזה לו חוקק. אני יכול רק לראות כי נזקו עולה על תועלתו. בין השאר אזכיר את העובדה שהכנסת אכן החילה חוקים מסוימים על יהודה ושומרון- אבל על אנשים ביהודה ושומרון. עד היום לא נזקקה להחיל חקיקת מקרקעין שיהיו לה השלכות מרחיקות לכת. אני לא חושב שהאזהרה הפומבית שיש אלפי בתים שנבנו על קרקע פרטית מוסיפה חוסן להתיישבות ביהודה ושומרון או לעוצמתה של מדינת ישראל".

בגין הוסיף, "חברי לדרך ולאמונה, אני חושש שהתפיסה המתגלמת בהצעת החוק הזו איננה טובה, היא תפיסת המרובה והיא איננה בת קיימא- תפסת מרובה לא תפסת". לכל החפצים כמונו לריבוי יהודים בארץ ישראל אנחנו רוצים להשתרש בהם השתרשות נאמנה על יסודות איתנים. היום יושבים בשומרון וביהודה יותר מ350,000 יהודים". 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בקריאת ביניים לדברי כץ ודרש שיביע את עמדתו בלבד ולא את דברי אחרים.

ח"כ כץ עלה להשיב ואמר "פנה אליי מורי ורבי הרב מלמד להיענות לבקשת ראש הממשלה. הרב אמר לי בבכי כי למרות שיש ערך גדול מאוד להגיש את החוק ושהדברים ייראו ויישמעו יש להעתר לבקשה, אני מכבד את בקשת מורי ורבי ומסיר את החוק". 

לאחר דברי כץ, הסביר ריבלין כי "התקנון קובע שכשהייתה תשובת ממשלה ויש בקשה של הח"כ היוזם צריכה להיות הסכמת הממשלה לדחיית ההצבעה על החוק ואז יו"ר הישיבה רשאי להחליט כי ההצבעה תידחה ולהודיע על כך לח"כים לפני תחילת הדיון או במהלכו". 

השר גלעד ארדן אמר ש"לראש הממשלה אין שום כוונה להסיר את החוק אך מאחר והח"כ היוזם ביקש,  הממשלה מסכימה לדחייה". 

לאור זאת הודיע ריבלין כי נדחה מועד ההצבעה על הצעת החוק.  הצעת החוק, באה להסדיר את מעמדם של מבנים שהוקמו על מקרקעין ביהודה ושומרון באישור הממשלה ובסיועה, באמצעות הגדרתם של המקרקעין כאדמת מדינה וקביעת מנגנון פיצויים למי שיוכיח כי הוא בעל המקרקעין. 

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי "כיום, בחבלי יהודה, השומרון, בנימין ובקעת הירדן מתגוררים כ-350,000 יהודים אזרחי מדינת ישראל.אלפי אזרחים מתגוררים כיום במאות בתי קבע שמעמד הקרקע שלהם בשעת בניית הבית לא היה מוגדר כאדמות מדינה.

אף על פי כן עודדו ממשלות ישראל את אזרחי המדינה להתגורר בהם ובחלק ניכר מן המקרים אף תמרצו באמצעות משכנתאות מוזלות ומענקים לזוגות צעירים להתגורר בבתים אלו.בחלק מן המקרים, רכש הקבלן את הקרקע מאזרח ירדני לשעבר שהוכיח בעלות על הקרקע ולאחר זמן תבע אזרח ירדני לשעבר נוסף את הקבלן על כך שהקרקע רשומה על שמו, כאשר שמות התובעים זהה.אף על פי שחבלי יהודה והשומרון היו בשליטה ירדנית רק למשך 19 שנים, קבע לאחרונה בית המשפט העליון שכל קרקע ביהודה והשומרון שאיננה אדמת מדינה היא קרקע פרטית.

משמעות הדבר היא שאף אם אין מי שטוען לבעלות על הקרקע רואים בה כקרקע פרטית. בפועל, נוצר מצב אבסורדי, שבו בית המשפט מורה על הריסת בתיהן של מאות משפחות, המתגוררות בבתי קבע שנים רבות, ומחוברות לתשתיות בסיוע המדינה.הצעת החוק נועדה להסדיר את מעמד הקרקע שעליה קבועים בתים ביהודה והשומרון, תוך פיצוי כספי של מי שנפגע כתוצאה משינוי הגדרת בעלות הקרקע". 

במהלך הדיון בעת דבריו של השר בגין הוצאו מהמליאה הח"כים מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) וג'מאל זחאלקה (בל"ד).

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו