הרב יונה מצגר
הרב יונה מצגרצילום: פלאש 90

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, מתייחס באיגרת מיוחדת לציבור לאסון הכבד השבוע במהלכו נהרגו שמונת בני משפחת אטיאס בתאונה מחרידה בצפון.

"לבב מי לא יחרד, על דבר האסונות הנוראים אשר הגיעו לפתחנו בעת האחרונה, צרות קשות ומשונות, הלא למשמע אוזן דאבה נפשנו", פותח הרב את האגרת.

"במיוחד יש להתבונן על הטרגדיות המזעזעות שהיו מנת חלקם של משפחות יקרות וחשובות מעם ישראל, אשר בפתע פתאום עלה עליהם הכורת, ונכחדו כמעט ללא שריד ופליט.

רק לפני מספר שבועות ספורים התבשרנו על האסון הנורא בעיר טולוז שבצרפת, כאשר מרצח שפל פלש לבית ספר בו למדו ילדים רכים והרג כמה וכמה יהודים על לא עוול בכפם, בינהם אבי משפחת סנדלר שנסע מארץ ישראל בשליחות קודש ללמד תורה בגולה וילדיו עימו והילדה מרים מונטנגרו".

לא חלפו מספר ימים ושוב עלה מלאך המוות בחלונינו - פרצה שריפה בבית משפחת שעאר היקרה בעיר רחובות וליחכה את כל ילדי המשפחה. עוללים רכים שלא טעמו טעם חטא כאשר יחד עימם נספה גם אבי המשפחה שנכנס לבית בחירוף נפש להציל את ילדיו ועלה עם כל זרעו בשלהבת אש השמימה ונותרה אך אם המשפחה בודדה ובוכייה", כותב הרב.

"עברו רק שבועות ספורים מהדליקה הנוראה והנה זה עתה שמענו בכאב ובצער על התאונה המחרידה שארעה בטבריה בה קיפחו את חייהם משפחת אטיאס, אב ואם וששת ילדיהם והותירו אחריהם את בתם הקטנה שנותרה לפליטה ללא משען ומשענה".

הרב מצגר מדגיש כי ארועים אלה באו לעורר את עם ישראל, "מן השמים זועקים אלינו - שובה אליי ואשובה אליכם. כאשר משפחות שלמות חשובות ויקרות בינהם גם ילדים שלא יספקו לטעות מצוף החיים נכחדות מהעולם אין ספק שפעמוני האזעקה אלו המצלצלים בכל רעש גדול באים לעורר אותנו לשוב בתשובה שלימה, לפשפש במעשינו ולתקן את דרכינו למען יסור המשחית מעלינו". 

הרב מצגר קורא לערוך חשבון נפש, "שמא איננו נוהגים כשורה. הדרך לגרום שתסור מעלינו מידת הדין היא לקחת את הדברים לתשומת ליבנו ולהבין שעלינו לתקן את דרכינו כדי שבורא עולה יאמר למשחית - הרף ולא תוסיף מידת הדין חלילה וחס לגבות עוד קורבנות בנפש".

"חובת השעה המוטלת על הציבור, על כל משפחה, ועל כל יחיד ויחיד, להתבונן ולפקח על דרכינו, לקבל על עצמנו לתקן את אשר דרוש תיקון, להתחזק בקיום כל המצוות כהלכתן, ולהרבות באהבת ישראל ועשיית חסד". 

הרב מצגר קורא בסיום מכתבו לציבור הגבאים בישראל למנוע מהמתפללים לקורא את עלוני השבת במהלך התפילה, "נוהג זה הוא פסול וקלוקל - הרינו לזכור כי בשעת התפילה אנו עומדים לפני המלך וחלילה לנו מהלעביר את הזמן במחשבות שונות על נושאים אחרים".