חקלאים עקורי גוש קטיף לא יקבלו מיכסות חלב

משרד החקלאות מונע הקצאות חלב לחקלאי גוש קטיף בטענה שאין ברשותם נחלה רשומה. אלא שמי שמעכב את רישום הנחלה זו מדינת ישראל.

חגי הוברמן , ג' בסיון תשע"ב

גוש קטיף
גוש קטיף
פלאש 90

עוד סיפור קפקאי הקשור לעקורי חבל עזה: משרד החקלאות מונע הקצאות חלב לחקלאי גוש קטיף בטענה שאין ברשותם נחלה רשומה. אלא שמי שמעכב את רישום הנחלה זו מדינת ישראל.

עוז קדמון ( 44) היה חקלאי בכפר דרום שבגוש קטיף והתפרנס מגידול תבלינים. לאחר פינוי היהודים מגוש קטיף ניסה קדמון לחזור לפעילות בחקלאות בכפר מימון באדמות ששכר במקום. אלא המציאות החדשה, הקרקע והאקלים האחרים הנחילו לו כישלונות והפסדים. בעקבות זאת החליט קדמון לפנות לתחום רפת החלב.

עם פרסום מכרז של משרד החקלאות להקצאת מכסות חלב למשקים חקלאיים פנה קדמון בבקשה לקבל מכסה אולם בקשתו נדחתה בנימוק כי לא מצויה ברשותו נחלה וזו דרישת סף לקבלת הקצאת חלב.

קדמון נדהם מהתשובה. הוא פנה לשרת החקלאות והסביר לה את המצב האבסורדי בו הוא נמצא כאשר מחד, העניקה לו המדינה נחלה במושב ניר עקיבא אך בגלל הליכי בירוקרטיה מתמהמהת מלרשום זאת ומאידך אותה מדינה מונעת ממנו מכסת חלב בנימוק שאין ברשותו נחלה רשומה.

גם מנהלת תנופה שאישרה טענותיו לא הצליחה לסייע לקדמון לקבל את הקצאת ייצור החלב.

"אני מבקש", כתב קדמון לשרת החקלאות, "שתסדירו בסדרי עדיפות חדים וברורים את האפשרות שלי ושל מגורשי גוש קטיף, בתור מי שעסקו והתפרנסו מחקלאות, להיות ראשונים בכל אמצעי יצור שמשרד החקלאות מקצה. תאפשרו לי ושלכמותי לשקם את עצמנו ולפרנס את בני משפחתנו בכבוד. מדינה שידעה לקבל החלטה כל כך קשה על פינוי גוש קטיף מחויבת לשיקומנו ויכולה להעניק את העזרה המינימליות של הקצאת מכסות חלב גם עבורנו".

קדמון לא קיבל את תשובת שרת החקלאות ובימים אלה נשלח מכתב גם מיו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה בו הוא מבקש משרת החקלאות לסייע בפתרון הבעיה. אלא שעד עתה לא התקבלה כל תשובה מטעם שרת החקלאות.