כוננות בינלאומית לבלימת מגיפת פוליו

ארגון הבריאות העולמי מזהיר מהתפרצות ענק של מגיפת פוליו במדינות רבות באסיה ואפריקה. המחלה הגיעה לנקודה האחרונה בה ניתן לבולמה.

ציפי בלום , ח' בסיון תשע"ב

חיסון. אילוסטרציה
חיסון. אילוסטרציה
פלאש 90

ההתמודדות עם מחלת הפוליו נכנסה בימים האחרונים למצב חירום לאחר התפרצות מאסיבית של המחלה במדינות שלא סבלו לפני כן מהמחלה בכלל.

בין המדינות שבהן מתוכננת תוכנית חיסון כללית: ניגריה, פקיסטאן ואפגניסטאן- בהן המחלה עדיין נחשבת למגיפה.

מומחים חוששים מחזרת המחלה כמה שהם מגדירים "נקמה". כך מדווחת רשת BBC.

ארגון הבריאות העולמי טוען כי המחלה נמצאת בנקודה האחרונה שבה ניתן לעצור אותה. היו התפרצויות גדולות של הווירוס באפריקה, טאג'יקיסטאן וסין. בסין מדובר היה בהתפרצות הגדולה ביותר שידעה המדינה בעשור האחרון. על פי הארגון, בשנתיים האחרונות היו התפרצויות חמורות של המחלה בשלוש מדינות שונות באסיה, אירופה ואפריקה. שיעורי התמותה מהמחלה היו גבוהים מאוד.

הודו שסבלה במהלך השנים האחרונות מאוד ממחלת הפוליו, הכריזה על עצמה בחודש פברואר האחרון כנקייה מהמחלה.

נשיא איגוד רוטרי הבינלאומי אמר כי הם כבר יודעים שניתן להשמיד את המחלה, ,וההוכחה לכך היא הודו. כעת עלינו רק לשאול את עצמנו האם נוכל להרשות לעצמנו להוסיף בכל  חודש לרשימה המזעזעת עוד עשרות מקרים חדשים.

היוזמה למניעת מחלת הפוליו נעשית בשיתוף עם ממשלות בעולם,ארגון הבריאות העולמי, ארגון רוטרי הבינלאומי והמרכז למניעה ושליטה המחלות- היושבים באו"ם.

חברי ארגון הבריאות העולמי, שיתכנסו בג'נבה, יצביעו השבוע האם להכריז על מחלת הפוליו כ"מצב חירום המהווה סכנה לבריאות הציבור". על פי ההערכות, כישלון בטיפול במחלה יגרום ל-200,000 ילדים חולים ומשותקים מידי שנה.