שחרור מחבלים.
שחרור מחבלים.פלאש 90

בעוד מספר ימים יפרסם החמאס את תוצאות הבחירות הפנימיות שנערכו לראשות הארגון. כך מסר בעילום שם גורם רשמי בתנועת חמאס. הבחירות בחמאס התקיימו במדינות שונות וביו"ש בתחילת חודש מאי.  לפי ההערכות מחנהו של ח'אלד משעל ניצח בהצבעה על הנהגת התנועה במועצת השורא ובלשכה המדינית.

דו"ח שהכין מרכז המידע למודיעין ולטרור מגלה כי בתוצאות הבחירות בלטה בחירתם של בכירי הזרוע הצבאית לשעבר, יחיא אלסנואר ורוחי משתהא, ללשכה המדינית של החמאס. השניים הם ממשוחררי עסקת שליט שהוחזרו לרצועה. משוחררים נוספים נכנסו גם למועצת השורא הכללית ברצועה. על פי הדו"ח שהכין מרכז המידע למודיעין ולטרור, הדבר מבטא את השתלבותם המהירה של המחבלים המשוחררים בכל מישורי הפעילות של חמאס, את ההערכה הרבה לה הם זוכים בקרב פעילי התנועה ואת זיקתם ההדוקה לבכירי הזרוע הצבאית.הבחירות להנהגת חמאס ברצועה היוו שלב בתהליך הבחירות הכלליות למוסדות ההנהגה של חמאס, שעדיין לא הסתיים. במסגרת תהליך זה צפויות להתקיים בחירות גם בזירות ה"חוץ" וביהודה ושומרון. שיאו של תהליך הבחירות הכולל צפוי להיות בחירת יו"ר הועד הפועל של חמאס, הדמות הבכירה בתנועה (שהינו כיום ח'אלד משעל).

כיו"ר הלשכה המדינית ברצועת עזה נבחר אסמאעיל הניה, המחזיק ב"כובע כפול" כיו"ר התנועה וכראש ממשלת חמאס ברצועה. כסגנו נבחר עמאד אלעלמי, בכיר בהנהגת ה"חוץ" של חמאס בדמשק, אשר שב לאחרונה לרצועה. בין אלו שנבחרו ללשכה המדינית נמצא גם פתחי חמאד, שלצד תפקידו הממשלי כשר הפנים וכאחראי על מנגנוני ביטחון הפנים, הוא משולב גם בפעילות צבאית-טרוריסטית. פתחי חמאד עומד בראש גוף טרוריסטי בשם "מגיני אלאקצא". גוף זה מקדם  פיגועים מטעמו של חמאס ב"חתימה נמוכה", מבלי להודות באחריות של חמאס לפיגועים הללו.

חברים נוספים שנבחרו ללשכה המדינית הם: מחמוד אלזהאר, אחמד אלג'עברי, יאסר מוסא, נזאר עוצ'אללה, רוחי משתהא, יחיא סנואר, פואד אלנחאל, סאמח סראג', ח'ליל אלחיה, וליד אלעאמודי, מרואן עיסא, זיאד אלט'אט'א.תוצאות הבחירות הללו מצביעות על מספר מגמות יסוד:

א.הגברת כוחה ועצמאותה של הנהגת חמאס ברצועה בקרב התנועה. לעומת זאת נחלשה הנהגת ה"חוץ" לנוכח התפרקות המפקדה בדמשק ועקירת בכירי חמאס למספר מדינות בעולם הערבי (כמו גם לרצועת עזה).

ב. עליית כוחה של הזרוע הצבאית-טרוריסטית בהנהגת חמאס ברצועה. הדבר מצא ביטויו בבחירת כמה מבכיריה למוסדות התנועה ובראשם אחמד אלג'עברי ומרואן עיסא, שנבחרו ללשכה המדינית. הדבר מעיד על שאיפתם להרחיב השפעתם למעגל התנועתי והמדיני, מעבר למישור הצבאי ועל התמיכה הרבה לה זוכה הזרוע הצבאית בשורות חמאס.

ג. טשטוש הגבולות שבין התנועה לבין ממשלת חמאס ברצועה ובמידה רבה גם בין נושאי משרות צבאיות-ביטחוניות לבין נושאי משרות תנועתיות- מדיניות.דוגמאות מובהקות לכך הינם אסמאעיל הניה (ראש ממשלת חמאס ויו"ר הלשכה המדינית), פתחי חמאד (חבר הלשכה המדינית, שר הפנים בממשלת חמאס והאחראי על מנגנוני בטחון פנים) ואחמד אלג'עברי (בכיר הזרוע הצבאית וחבר ב"לשכה המדינית").