בית חולים
בית חוליםפלאש 90

ועדת הבריאות של הכנסת קיימה היום דיון דחוף לבקשתה של ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה), לאור "ירידה חדה במספר מיטות האשפוז במחלקות הילודים ובמיטות לבריאות הנפש", כהגדרתה.

במהלך הדיון אמרה ח"כ אדטו כי "ראש הממשלה הבטיח בשנה שעברה להוסיף לפחות 960 מיטות בבתי החולים. דו"ח משרד הבריאות לגבי מיטות האשפוז לשנת 2011 טפח על פנינו: לא די שלא נוספו מיטות, אלא בחלק מהמקומות נגרעו מיטות. איפה הכספים שהוקצו לצורך כך?".

פרופ' ארנון אפק, ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות הבהיר כי "אם חלילה יעבור עלינו חורף קשה ותהיה מגפת שפעת משמעותית, המצב יהיה קשה מאוד".

יהודה רון, סמנכ"ל בכיר לתכנון ובינוי במשרד הבריאות, העיד בדיון כי טרם אושרה עם משרד האוצר תכנית בינוי שתאפשר את תוספת מאות המיטות.

ח"כ אדטו אמרה בתגובה כי "בינוי מחלקות עשוי לארוך 7 שנים. לומר שתוספת אלף מיטות קשורה לבינוי, זו אחיזת עיניים וזה לא ייעשה לעולם.  פתאום אומרים: צריך לבנות, ייקח זמן, צריך כסף. מהו המסר לאזרחי ישראל-  אנחנו לא שמים על הבריאות שלכם?".

רועי כפיר מאגף התקציבים במשרד האוצר ציין כי "החלטת הממשלה מדברת על פרישת 960 מיטות על פני שש שנים. אנחנו לא מעורבים במה שבסופו של דבר מתבצע בתוך המחלקה בבית החולים. יכול להיות שהביצוע לוקח זמן, בשל חלוקת המיטות ופתיחת משרות בנציבות המדינה. לכן זה לא מפליא שחלק המיטות לא הוספו בפועל".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) טענה כי "מנהלי בתי החולים עושים בתקנים כבשלהם".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ פרופ' אריה אלדד (האיחוד הלאומי), סיכם את הדיון ואמר "הוועדה רואה בדאגה רבה את הדו"ח שפורסם על ידי משרד הבריאות. החלטת הממשלה על תוספת מיטות אינה עולה על צרכי המערכת הבריאות ואפילו היא אינה מתבצעת במלואה. משרד הבריאות ומשרד האוצר אינם מדברים באותה שפה. פגים, קשישים, חולי נפש וחולים במחלות זיהומיות צפויים להיפגע בהיעדר תשתית הולמת".

ועדת הבריאות של הכנסת תמשיך לעקוב אחר ביצוע החלטת הממשלה.