כתב אישום יוגש נגד אורי בלאו

היועמ"ש החליט להגיש כתב אישום נגד העיתונאי אורי בלאו. זאת לאחר שנדחו טענותיו בשימוע שנערך לו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ב

כתב אישום יוגש נגד אורי בלאו-ערוץ 7
כתב אישום. אורי בלאו
פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה החליט לדחות את טיעוניו של עיתונאי 'הארץ' אורי בלאו שהחזיק בידיו אלפי מסמכים מסווגים שלא כחוק.

בעקבות ההחלטה קובע היועץ כי יש מקום להגיש נגד בלאו כתב אישום והוא אכן יוגש בימים הקרובים.

נזכיר כי הפרשה, שזכתה גם לכינוי 'פרשת ענת קם' החלה בעקבות אלפי מסמכים שמסרה ענת קם מתקופת היותה פקידה בלשכת אלוף פיקוד המרכז לידיו של קם, עיתונאי 'הארץ' שעשה בחומרים שימוש לצורכי כתבותיו בעיתון.

בלאו ששהה בתקופה הראשונה לפרוץ הפרשה בחו"ל הגיע רק לאחר שהושג הסכם בין פרקליטיו למדינה ולפיו התחייב בלאו להעביר לשב"כ את כל המסמכים הסודיים המצויים ברשותו, כולל אלה שלא פורסמו ברבים. בעקבות ההסכם העיתונאי מסר לשב"כ כ-50 מסמכים סודיים.

למרות הסכמות אלה ולמרות טענותיו שהוצגו בפני אנשי היועץ המשפטי לממשלה בשימוע מיוחד שנערך לו הוחלט כעתל כי החזקת המסמכים ללא אישור הצבא למטרותיו העיתונאיות מצדיקות הגשת כתב אישום נגדו. עם זאת העברה המיוחסת לו היא החזקת מסמכים שלא כחוק אך לא למטרת פגיעה במדינה.

חבר הכנסת עתניאל שנלר, יוזם חוק "ענת קם", מברך על החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ואומר כי "במעשיו, סיכן בלאו את ביטחון ישראל לא פחות (ואף יותר) ממעשיה של ענת קם".

"העמדתו לדין", אומר ח"כ שנלר, "מבטאת את האיזון בין חופש המידע והעיתונות - לאחריותנו לביטחון קיומה של מדינת ישראל".

בפורום המשפטי למען א"י מברכים על החלטת היועץ. נחי אייל, מנכ"ל הפורום, אומר כי "למרות החשיבות העצומה בשמירה על חופש הביטוי ועל חופש העיתונות, בלאו חרג מתפקידו העיתונאי והפך משרת של אויבי ישראל בארץ ובעולם, אין מדינה דמוקרטית שיכולה לסבול שאויביה  יעשו שימוש בדמוקרטיה כדי לפגוע בה ובחיי אזרחיה".

לדבירו "בלאו עבר את הקו המפריד בין עיתונאי המשרת את קהל קוראיו והפך בפועל למשרת של ארגוני שמאל הממומנים בידי אויבי המדינה ולוחמי צה"ל".
 
ח"כ ד"ר נחמן שי, התייחס אחר הצהריים להחלטת היועמ"ש להעמיד את אורי בלאו לדין בגין החזקת מסמכים מסווגים שלא כחוק, "החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה עלולה להטיל פחד על כלי התקשורת ולמנוע מהם למלא את תפקידם הציבורי המלא. סיקור עיתונאי ובמיוחד של תחומי הצבא, הביטחון והמודיעין כרוך במידע מסווג ואפילו בהחזקת מסמכים".
 
"על היועץ המשפטי לקחת החשבון את צרכיה של העבודה העיתונאית ואילוציה. בכל מקרה, מן הראוי כי בבוא העת בית המשפט ייקח בחשבון את הנסיבות המיוחדות של מקרה זה וינהג בזהירות ובאחריות מחשש שייווצר פה תקדים מסוכן".
 
ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "העמדתו של העיתונאי אורי בלאו למשפט פלילי היא חציית קו אדום. חיוני להגן על זכותם של עיתונאים-תחקירנים להחזיק חומרים סודיים שהגיעו לידיהם, כדי שיוכלו לבצע את תפקידם נאמנה".
 
"עיתונאים ניזונים מהדלפות ואסור להפוך אותם לעבריינים כאשר ההדלפות עוסקות בחומרים סודיים. פגיעה בחופש העיתונות ובעיתונאים היא פגיעה באחד מיסודות הדמוקרטיה".
 
"פניתי היום ליועמ"ש לממשלה, בבקשה לשקול מחדש את ההחלטה בעניין זה".