ברק: לשקול התנתקות חד צדדית ביו"ש

שר הביטחון, אהוד ברק, סבור כי יש לשקול התנתקות חד צדדית גם ביו"ש במידה והמשא ומתן עם הרשות הפלסטינית לא יניב פירות.

שמעון כהן , ט' בסיון תשע"ב

אהוד ברק. לשנות את שיטת הממשל
אהוד ברק. לשנות את שיטת הממשל
חזקי עזרא

במהלך נאומו היום קובע שר הביטחון אהוד ברק כי יש לבחון אפשרות לבצע התנתקות חד צדדית נוספת, והפעם ביהודה ושומרון, במידה והמשא ומתן המדיני לא יניב פירות.

"אך אם לא ניתן יהיה להגיע להסכם קבע עם הפלסטינים - צריך לשקול הסדר ביניים או אפילו מהלך חד צדדי", אמר ברק והוסיף כי הוא רואה הזדמנות לבחון מהלך שכזה דווקא כעת כאשר הקואליציה רחבה וכוללת 94 חברי כנסת. "זה הזמן להוביל תהליך מדיני".

את הדברים אמר ברק במסגרת נאומו בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי. ברק הוסיף כי "אנחנו על זמן שאול - נגיע לקיר ונשלם את המחיר. אנשים שעכשיו שרויים בתרדמת ישאלו אז איך לא ראינו".

יצוין כי עיקר תשומת הלב הופנתה לדבריו על הסוגיה האיראנית. "אי אפשר לישון בשקט כשהאיראנים נעים בשיטתיות לנקודה שממנה ישראל לא תוכל לעשות כלום... האיראנים אומרים לעצמם: 'חיכינו 4,000 שנה ליכולת גרעינית, אז נחכה עוד כמה שבועות ולא נעשה שום דבר שייצור מצב לפעולה ישראלית או אמריקאית'", אמר ברק וקבע כי לא ניתן להמשיך ולחכות לכך שלאיראנים תהיה יכולת גרעינית כדי להגיב. "מה זה חרב על הצוואר? לא מחכים שתהיה להם את היכולת, כי זה יהיה מאוחר. אין מקום לעצום עיניים".

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני- ביטחוני, גדעון סער, תוקף את דברי ברק ואומר: "תמוה כיצד יש אנשים שמוכנים להשתעשע ברעיון מסוכן זה אחרי הכישלון המוחלט של ההתנתקות החד צדדית מחבל עזה".

"עמדת ברק אינה מייצגת את עמדת הממשלה והיא במיעוט מבוטל בממשלה ובקואליציה" אמר השר סער.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הגיב גם הוא לדברי ברק אודות הצורך במהלך חד צדדי ביו"ש ואמר "מי שמדבר 7 שנים לאחר קטסטרופת ההתנתקות על נסיגה ביהודה ושומרון בכלל וחד-צדדית בפרט הוא מקרה אבוד".

"אהוד ברק לא למד דבר משגיאותיו שלו עצמו בלבנון ושל שרון בעזה. את קואליציית ה-94 צריך לנצל כדי לחזק את ישראל ולא כדי להחלישה. על רה"מ להבהיר שדבריו ההזויים של שר הביטחון אינם על דעתו", דברי דיין.

מנגד בתנועת "עתיד כחול לבן" בראשות עמי איילון, עו"ד גלעד ואורני פטרושקה, מברכים על דברי ברק וקובעים כי "דבריו של שר הבטחון משקפים את עמדתה של עתיד כחול לבן. פעולה או מהלך ישראלי עצמאי שיתבצע בצורה מושכלת, אחראית ומתוכננת היא הפעולה החשובה ביותר ליצירת מציאות של שתי מדינות לשני עמים והערובה היחידה להבטחת הצביון היהודי דמוקרטי של מדינת ישראל לדורות".

עוד מוסיפים בתנועה ואומרים: "אנו ציפייה ששר הביטחון לא יסתפק בדיבורים בלבד ואכן יוביל מהלך שכזה".

ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי התייחסו לדברי ברק, "אנו קוראים לראש הממשלה לשקול התנתקות חד צדדית מברק ולפטרו ללא דיחוי. שר הביטחון פועל כגיס חמישי בממשלה שאמורה להיות לאומית".

"אם ראש הממשלה באמת מתכוון לכך שהוא רוצה לשמור על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ולפתח אותה אין מתאים יותר מלפטר את שר הביטחון שמייצג רק את עצמו ומציע תוכנית כל כך גרועה - שכבר נוסתה ונכשלה בגוש קטיף".

"היום התברר לחלוטין ששר הביטחון המנותק מהמציאות לא יכול להמשיך בתפקידו, ולכל הפחות יש להוציא מידיו את כל הסמכויות הנוגעות להתיישבות ביהודה ושומרון. אחרי אמירה אנטי-התיישבותית כזו הוא לא יכול לטעון לאובייקטיביות, ולו למראית עין".