המגנומטרים המחודשים
המגנומטרים המחודשיםבאדיבות הקרן למורשת הכותל המערבי

המכון המדעי טכנולוגי לבעיות ההלכה בשיתוף ה"קרן למורשת הכותל המערבי" פעלו בחודשיים האחרונים לחדש את המגנומטרים בשערי הכניסה לכותל המערבי.

מטרת חידוש המגנומטרים היא הרחבת מעגל היכולים להיכנס לכותל בשבתות ומועדי ישראל, על ידי התאמת המגנומטרים לדרישות כלל הדעות ההלכתיות בנושא.

שערי המגנומטר נדרשים, לאור החשש מפני אירוע בטחוני ברחבת הכותל המערבי, ומשום כך יש צורך בבדיקת כל הבאים בשערי הכותל המערבי בכל שעות היממה.

המגנומטר יוצר שדה שמגיב על הימצעות מתכות אצל העוברים דרכו, ובסידור הנוכחי שגובש על ידי הרב לוי יצחק הלפרין, ראש המכון, יחד עם רב הכותל המערבי הרב שמואל רבינוביץ ובשיתוף עם המשטרה, סוכם להוריד את רגישות התגובה של המגנומטר, כך שלא יגיב אלא למתכות גדולות וחריגות בלבד, כמו סכינים, כלי נשק וכד'.

המגנומטרים שחודשו לא יגיבו למתכות קטנות מצויות, כמו שעון, חגורה, מפתחות. כך שכשאדם עובר בשער ובכיסו או על גופו מתכות קטנות רגילות, מן הסוגים הללו, המערכת כלל לא תרגיש זאת ולא יווצר כל שינוי מתח במערכת.

נציין, כי בצורת ההפעלה הנוכחית המערכת איננה רגישה גם לצירוף של חפצים מתכתיים קטנים רבים, אלא רק לחתיכת מתכת אחת גדולה.

בשערים אלו הוצב שלט בולט, המורה לעוברים דרך השער, כי מי שיש ברשותו חפצי מתכת חריגים בגודלם, מעבר למתכות המצויות הרגילות, יוציא אותן קודם המעבר, כך שלא ישפיעו במעבר על שינויי המתח. המערכת החדשה מתוכננת לפי דרישות אלו, כך שמעבר שגרתי ורגיל של בני אדם לא משפיע עליה כלל.

פתרונות אלו אושרו על ידי הרב משה שטרנבוך, הרב יהושע נויבירט - מחבר הספר "שמירת שבת כהלכתה", והרב אביגדר נבנצאל, רב העיר העתיקה.  

בנוסף לכך הרב יוסף אפרתי, מקורבו של הרב יוסף שלום אלישיב, כתב בנושא בירור הלכתי ארוך ממנו עולה כי בתנאים הללו, גם לדעת הרב אלישיב אין מניעה הלכתית לעבור בשבת בשערי הכותל כשאין על גוף האדם מתכות בכמות גדולה.

ב"קרן למורשת הכותל המערבי" ציינו את שיתוף הפעולה עם מפקד יחידת המקומות הקדושים, סנ"צ אבי ביטון ואנשיו, אשר עשו מאמץ להתאים את המערכת לדרישות ההלכה, ובכך לאפשר לכל אדם להיכנס לרחבת הכותל המערבי בשבתות ובמועדי ישראל מבלי צורך לחשוש לחילול שבת.