ניו יורק נאבקת בהשמנת היתר

עיריית ניו יורק תאסור בקרוב את מכירת המשקאות הממותקים במנות גדולות במסעדות, דוכנים, מגרשי ספורט ומוסדות ציבור.

ציפי בלום , י"א בסיון תשע"ב

להשאיר את רף האלכוהול המותר.
להשאיר את רף האלכוהול המותר.
פלאש 90

העיר ניו-יורק מנסה להעביר בימים האחרונים חוק שיאסור מכירת משקאות ממותקים הפוגעים בבריאות הציבור.

"כ-58% מהמבוגרים בניו-יורק סובלים מהשנת יתר או עודף משקל קיצוני", טען ראש העיר ניו-יורק מיכאל בלומברג ביום חמישי, "ואנחנו מתכוונים לעשות משהו בעניין".

על פי החוק החדש יהיה אסור למכור משקאות ממותקים, בגודל של מעל חצי ליטר, בכל המסעדות ודוכני המזון המהיר. לא יהיה מדובר בחנויות מכולת וסופרים.

בין המבקרים הגדולים לתוכנית החדשה - הרשתות קוקה קולה ומקדונלדס, שעומדות להינזק מהחוק החדש. הן טוענות כי יש לתת לאנשים את זכות הבחירה בין גדלי המשקאות בארוחות שלהם.

מחלקת הבריאות של העיר ניו-יורק תגיש את ההצעה למליאת הבריאות ב-12/06. לאחר מכן יעברו שלושה חודשים לפני שהועדה תצביע על ההצעה. אם ההצעה תאושר- יעברו שישה חודשים נוספים לפני שהצעת החוק תכנס לתוקף. כעבור שלושה חודשים נוספים, תשעה חודשים מאישור החוק, יינתנו קנסות לעוברים על החוק. על פי הצעת החוק מדובר על קנס של 200$ לתלונה.

בלומברג טען כי הוא חושב שזו חובתו החוקית לבצע מהלך כזה, וכי לא מורידים מאף אדם את הרשות החוקית לשתות אלא משנים רק את השיטה בה הם שותים.

העיר ניו-יורק מתמודדת כיום עם הוצאות של 4 מיליארד דולר לשנה על טיפולים רפואיים לסובלים מהשמנת יתר, והטענה היא כי המרכיב העיקרי התורם להשמנת מבוגרים ובני נוער הם המשקאות הממותקים, "שגדלו עם השנים", הסביר בלומברג.