מבטיח. האלוף רוטברג
מבטיח. האלוף רוטברגפלאש 90

מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, שיגר דברי פרידה ממפקדו השמיני של החיל, האלוף אברהם (צ'יטה) בוצר, שהלך אתמול לעולמו בגיל 83. "אני נפרד היום בצער מהאלוף אברהם (צ'יטה) בוצר, מלח הארץ, לוחם ומפקד אשר דמותו שזורה בקשר בלתי נפרד בסיפור הקמתו של חיל הים ובסיפורו של צה"ל כולו", אמר האלוף רוטברג.

"חדור תחושת שליחות התנדב בגיל צעיר לשורות הפלי"ם ואותה תחושת השליחות היא שליוותה אותו בהמשך שירותו בשורות מבצעים נועזים ביניהם הפיקוד על ההשתלטות על המשחתת המצרית איברהים אל אוואל, הפיקוד במלחמת ששת הימים על ההשתלטות על שארם א-שייח, הפיקוד על מבצע ההשתלטות על האי גרין והפיקוד על המבצע להבאת ספינות שרבורג ארצה".

"בכל מעשיו ביטא האלוף בוצר הלכה למעשה ערכים של דבקות במשימה, חתירה לניצחון, דוגמה אישית, נחישות ואהבת הארץ.ערכים אלו הם הערכים עליהם התחנכו וימשיכו להתחנך דורות שלמים של מפקדים בחיל הים.בשמי ובשם מפקדי וחיילי חיל הים כולם אני מבטיח כי נמשיך לצעוד בגאווה בדרך בה סלל", חתם מפקד החיל את דבריו.

על דמותו של האלוף בוצר ז"ל, מתוך אתר 'ויקיפדיה':

עם פרוץ מלחמת העצמאות בוצר הצטרף לחיל הים הישראלי שאך זה הוקם, שירת לזמן קצר בחוליה לחבלה ימית אולם הועבר אחר כך לשרת כקצין על סיפונן של אח"י דרום אפריקה ואח"י אילת.

לאחר המלחמה המשיך בוצר לשרת בחיל הים. בשנת 1952 הוא הועלה לדרגת סרן וקיבל את הפיקוד על הקורבטה אח"י הגנה. באותה שנה הוא נשלח לקורס מג"דים, והמשיך לשרת כסגן המפקד של שתי פריגטות.

משנת 1954 עד שנת 1955 היה בוצר ראש ענף מבצעים של חיל הים ואחר כך נשלח לבריטניה כסגן מפקד אח"י אילת, במסגרת עסקת הרכש של שתי משחתות לחיל הים הישראלי.

במלחמת סיני השתתף בלכידת המשחתת המצרית איברהים אל אוול והיה מפקד כוח ההשתלטות שעלה על סיפון המשחתת שנכנעה. בשנת 1957 חזר להיות ראש ענף מבצעים ובשנת 1959 נתמנה למפקד אח"י יפו. שנתיים לאחר מכן, בשנת 1961, מונה לסגן ראש מחלקת ים ובשנת 1963 יצא לשנת השתלמות בקורס פיקוד ומטה בגריניץ' (בריטניה).

בין השנים 1964 ל-1966 שימש כראש מחלקת כוח אדם במפקדת חיל הים. בתפקידו זה פעל להגדיל את מאגר קציני הים ולהכשיר כוח אדם מקצועי לקראת קליטתן של ספינות הטילים שנבנו בצרפת בעבור חיל הים. בין השאר החליט לפתוח מסלול של קורס חובלים לבוגרי בתי ספר תיכוניים (עד אז הגיעו לקורס רק בוגרי בתי ספר ימיים) וכן החליט לשלוח מספר רב של קצינים ללימודים בטכניון.

בשנת 1966 יצא ללמוד כלכלה ומדע המדינה באוניברסיטה.

במלחמת ששת הימים היה בוצר מפקד זירת ים סוף (במינוי חירום) ובתפקידו זה היה מפקד הכוח שהשתלט על שארם א-שייח'.

בספטמבר 1967 מונה בוצר לראש מחלקת ים במפקדת חיל הים, תפקיד אותו מילא עד שמונה למפקד חיל הים. בתפקיד זה, היה בקבוצת הקצינים הראשונה שהועלתה לדרגה החדשה שהונהגה אז, תת-אלוף.

פיקוד על חיל הים:

אל"מ בוצר הועלה לדרגת אלוף והתמנה למפקד חיל הים ב-1 בספטמבר 1968.בעת מנויו לתפקיד היה בחופשת שחרור, ואיזי רהב, רמ"ח ים שהיה מועמד לפיקוד חיל הים, התפטר מתפקידו. בעת שקיבל את הפיקוד, היה חיל הים נתון בתקופה קשה: לאחר שני אסונות (טיבוע אח"י אילת ואובדן הצוללת אח"י דקר) ומלחמה (מלחמת ששת הימים) שבה פעילותו הייתה דלה.

התקופה שבה פיקד בוצר על חיל הים הייתה עשירה בפעילות מבצעית: בחזית המצרית התנהלה מלחמת ההתשה ובחזית הירדנית התנהלה פעילות ענפה נגד ארגוני המחבלים. חיל הים היה מעורב במרבית פעולות הפשיטה שבוצעו בחזיתות אלה בשל הצורך לחצות מכשולי מים (תעלת סואץ ונהר הירדן).

בין המבצעים החשובים שביצע חיל הים בתקופת פיקודו של בוצר יצוינו:

הפשיטה על האי גרין (יולי 1969), פעולה פשיטה של שייטת 13 וסיירת מטכ"ל על אי מלאכותי שהקימו הבריטים לאבטחת פתחה הדרומי של תעלת סואץ, ואשר שימש כמתחם מבוצר של הצבא המצרי. מבצע אסקורט (ספטמבר 1969), שבמהלכו הטביעו לוחמי הקומנדו הימי שתי ספינות טורפדו מצריות במעגן של הצי המצרי בצפון מפרץ סואץ. מבצע זה בוצע כהכנה לקראת מבצע רביב. מבצע רביב (ספטמבר 1969) שבו הובילו נחתות של חיל הים כוח שריון לגדה המצרית של מפרץ סואץ.

לפעילות המבצעית של יחידות חיל הים, ובראשן הקומנדו הימי, במהלך מלחמת ההתשה הייתה השפעה ישירה על היכולת שהפגין חיל הים במלחמת יום הכיפורים. במלחמת ההתשה נרכשו והוטמעו בחיל הים עקרונות לחימה וערכים כמו: נכונות לפעילות מבצעית, תפישת עולם התקפית, דבקות במטרה ואומץ לב. יתר על כן, המבצעים הרבים הכניסו את חיל הים כולו לשגרה של נוהלי קרב על כל המשתמע מכך (ייזום דחיפה וקידום מבצעים, תכנונים מבצעיים, שיתוף פעולה עם אג"ם מבצעים, חיל האוויר והפיקודים, השגת אישורים לפעולות מהמטכ"ל ומהדרג המדיני, תדרוכים, תחקירים, הפקת לקחים וכו').