"עשן המפחמות הורג אותנו"

המפחמות המזהמות בצפון השומרון הגיעו היום (שני) לדיון בבית המשפט העליון. מחוץ לדיון הפגינו תושבי הישובים הסובלים מהעשן הכבד.

נתנאל כ"ץ , י"ד בסיון תשע"ב

המפחמות המזהמות בצפון השומרון הגיעו היום (שני) לדיון בבית המשפט העליון.

לאחר מאבק ממושך וסבל רב של תושבי הסביבה בעקבות העשן הכבד שנוצר מהמפחמות, הגיע היום הנושא לדיון בפני  שופטי בג"צ, אשר התבקשו להכריע בנוגע להמשך פעילותן וחוקיותן של המפחמות המזהמות. 

לפני הדיון, מחוץ לאולם בית המשפט, הפגינו תושבי חדרה ויישובי הסביבה בהם מצפה אילן, ריחן קיבוץ מצר ועוד כנגד העשן הכבד שמסכן את בריאותם. המפגינים ארגנו מחאה בדרך יצירתית. הדליקו מנגלים לעורר עשן, חבשו מסיכות נשימה והניפו שלטים "העשן המפחמות הורג אותנו".

שופטי העליון מרים נאור, אורי שוהם ויורם דנצינגר פסקו כי יתנו את החלטתם רק בהמשך. אולם, מדברי המשנה לנשיא נאור, עלה כי היא מבינה את גודל המפגע. עם זאת, נאור ביקשה לקיים ישיבה בין המדינה לבעלי המפחמות בטרם ינתנו צווים על תנאי. לדעת כלל השופטים אין ספק כי מדובר במפגע עשן כבד וכעת יש לבדוק את הפתרונות.

עו"ד  עמיר פישר המייצג את תנועת רגבים שעתרה בשם היישוב ריחן הביע את מורת רוחו מפעילות המפחמות כמו גם מהתנהלות פרקליטות המדינה שדוחה ודוחה את תשובתה בנושא. כמו כן טען עו"ד פישר כי יש להוציא צו על תנאי להחרמת גזמי העץ עד למציאת פתרון כוללני.

נציגי פרקליטות המדינה הציגו אמנם פתרונות שונים ואף ציינו כי שלחו נציג לסלובקיה (!) למצוא פתרון יצירתי, אך נמנעו מלתת לוחות זמנים לביצועם. מצד מפעילי המפחמות טענו נציגיהם כי עשיית הפחם מפרנסת משפחות רבות כבר עשרות שנים. וביקשו לאפשר להם למצוא פתרון לנושא.

כאמור, המפחמות המזהמות נמצאות באזור נחל עירון ושורפות בחודשי האביב והקיץ גזמי עץ עד שהופכות לפחם. בתהליך השריפה, המפחמות מייצרות עשן כבד שחונק את תושבי האזור, לא מאפשר להם חיים סבירים, מזהמות את הסביבה ופועלות בניגוד גמור לחוק.