המלכה אליזבת
המלכה אליזבת רויטרס

בבריטניה ההמונים חוגגים את מלאת שישים שנה למלכות המלכה ונדמה שהעולם מתבונן בהשתאות, אך פרופ' רוברט ויסטריך, איש האוניברסיטה העברית, קובע כי לא מדובר בחגיגות בריטיות בלבד שכן המלכה מכהנת כראש מדינה בלא פחות מ-16 מדינות בהן גם קנדה ואוסטרליה, וגם במדינות אלו חוגגים ומציינים את האירוע. כמו כן הוא מזכיר את מיליון התיירים שגודשים את לונדון כדי להשתתף בחגיגות ומותירים בה מיליוני דולרים.

פרופ' ויסטריך החוקר את התרבות הבריטית מספר על פעילותה הלא פשוטה של המלכה המבקרת במדינות ברחבי העולם, מחזקת את קשרי בריטניה עם מדינות שונות, משתתפת באינספור טקסים, חונכת בניינים ועוד. עבור הבריטים מדובר במיתוס חשוב בתרבות והם מתקשים להתנתק מהמסורת בת אלף השנים, מסורת המיוצגת על ידי המלכה, הארמון וכל הסערה שמסביב להם.

ויסטריך מזכיר כי לצד עיסוקיה הרבים של המלכה החוקה הבריטית לא מאפשרת לה להתבטא בתחומים ציבוריים כלשהם, ובכל זאת מדי שבוע היא נפגשת עם ראש הממשלה לעדכון והתייעצות, פגישה ממנה לא דולף דבר לתקשורת. ויסטריך מצטט את ראש הממשלה הנוכחי קמרון שהגדיר מפגשים אלה כיחידים שבהם הוא יכול לחוש חופש התבטאות מלא. זאת לצד ראשי ממשלה קודמים שסיפרו עד כמה מסייעת להם פגישה זו, על אף שלא דיווחו ממנה דבר וחצי דבר.

ועם זאת קיימת נקודה כואבת, כהגדרתו של פרופ' ויסטריך, וזו העובדה שלמרות שהמלכה ביקרה בלמעלה ממאה ושלושים מדינות לא מצאה לנכון להגיע בכל שישים שנות מלכותה לישראל. הוא אף מחריף את הדברים ומציין שכך גם איש מאנשי הארמון לא הגיע לביקור רשמי למעט שני מקרים: האחד היה כאשר בעלה פיליפ הגיע לטקס בו הוגדרה אמו, המלכה אליזה, כחסידת אומות העולם וכן כאשר הגיע הנסיך צ'ארלס למסע ההלוויה של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. בשני המקרים הללו הקפיד הארמון להדגיש בכל הזדמנות שמדובר בביקורים פרטיים ולא מייצגים את הארמון.

להערכתו של פרופ' ויסטריך הסיבה היא חשש בלתי מוצדק מפגיעה בעסקיה של הממלכה הבריטית בארצות ערב. באשר לאפשרות שאולי מתקשה המלכה להגיע למדינה שגירשה את המנדט הבריטי ממנה, ולמעשה קמה על חורבותיו של המנדט, אומר ויסטריך כי בסירובה של המלכה יש בהחלט אלמנט של דה לגיטימציה ואין ספק בכך שלו הייתה מגיעה לישראל היה בכך אקט סמלי ברור.

עם זאת מדגיש פרופ' ויסטריך את יחסה החיובי של המלכה לעם היהודי. "אין אצל המלכה סממנים אנטישמיים או דעה קדומה", הוא אומר ומציין כי המסורת בארמון הבריטי היא שכל בן שנולד שם עובר ברית מילה על ידי מוהל יהודי! במקרה האחרון מדובר בנסיך ויליאם והמוהל היה הרב יעקב סלומון. עוד הוא מציין את היות בנימין דיזרעאלי, ראש הממשלה היהודי של בריטניה, שאמנם היה מומר אך הקפיד לציין את ייחוסו האתני, האדם הקרוב ביותר למלכה ויקטוריה שמלכה 63 שנה, תקופת המלוכה הארוכה ביותר.

אז אולי דווקא עובדה זו מלמדת שהמלכה מתקשה "לבלוע" את נוכחותה של מדינה יהודית שקמה במקום המנדט של ארצה? אולי...