מוכרים בעולם כמחבלים ודווקא בישראל לא

עקב לקונה בחוק הישראלי קיים חשש כי עשרות ארגונים ופעילי טרור ע"פ הגדרה בינלאומית לא מוכרזים בארץ כטרוריסטיים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשע"ב

מוכרים בעולם כמחבלים ודווקא בישראל לא-ערוץ 7
לא היה מנוס מפשרה. רותם
פלאש 90

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק איסור מימון טרור, תיקון שייקל על ועדת שרים לביטחון, להכריז על פעילים וארגוני טרור כטרוריסטים.

מועצת הביטחון של האו"ם מכריזה מעת לעת על גורמי טרור. החלטת המועצה מחייבת את מדינות העולם ובכללן את מדינת ישראל להכריז על אותם גופים כטרוריסטיים. נציגת משרד המשפטים עו"ד לילך וגנר אמרה בדיון כי על פי החוק הנוכחי, ועדת שרים לבטחון מוסמכת להכריז על גורמי טרור אם נמצא שקיים יסוד סביר שהפעיל או הארגון אכן עוסק בטרור, אולם לעיתים מועצת הביטחון לא מפרסמת את כל המידע שיבהיר מדוע הארגון הוכרז כארגון טרור, מה שמקשה על ועדת שרים לבטחון לקבוע אם אכן קיימת סבירות שמדובר במי שעוסק בטרור. היעדר המידע הזה מונע ממדינת ישראל להיות שותפה מלאה במיגור הטרור העולמי, קבעה עו"ד וגנר. על כן מוצע, לתקן את החוק כך שהכרזת מועצת הביטחון של האו"ם, תספיק לקיומה של סבירות כדרישת החוק.

היועץ המשפטי של המטה לביטחון לאומי, עו"ד גיל אבריאל, דיווח כי "מועצת הביטחון של האו"ם העבירה למדינת ישראל שמות של 360 פעילי טרור ע"מ שיוכרזו כפעילי טרור. עקב חוסר במידע רלוונטי, רק 255 מהם, הוכרזו כטרוריסטים".

נציג משרד ראש הממשלה אמר בדיון "החוק נועד להגביר את שיתוף הפעולה העולמי למניעת טרור. בעולם הוכרזו מאות גופים כארגוני טרור. אולם בארץ רק חלקם הוכרזו כטרוריסטים. גופי הביטחון שבחנו את הארגונים שהוכרזו כארגוני טרור, הינם גופים רציניים, אמינים וניתן לסמוך עליהם. לא סביר שלא נסמוך את ידינו על המלצות של גופי ביטחון עולמיים. אנו סבורים שהכרזות מועצת הביטחון צריכות להתקבל בצורה יותר אפקטיבית. התיקון לחוק, יאפשר לנו להכריז גם על פעילים שהיום אנו לא יכולים להכריז עליהם כפעילי טרור. מדינת ישראל קיבלה הערה מהאו"ם שהיא אינה עומדת בסטנדרטים הבינלאומיים של המלחמה העולמית בארגוני הטרור."

עו"ד עדו רוזנצוויג מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אמר "בחינת קיומה של הסבירות ממלאת אחר דרישת השימוע, והסרתה תביא לרמת שיקול דעת נמוכה עד כדי הפיכתה של ועדת שרים לביטחון, לחותמת גומי, דבר הנוגד את המשפט המנהלי.