הסכם: רבני צהר יוכלו לערוך חופות

הרבנות הראשית ו'צהר' הגיעו להסכם שמשנה את הקריטריונים לרבנים לסידור חופה וקידושין. השבוע אישרה הרבנות הראשית את הכללים החדשים

בני משה , י"ז בסיון תשע"ב

הרבנות הראשית לישראל הגיעה להסכם עם יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו,  להסכמה על שינוי הקריטריונים לעריכת חופה. השינויים יאפשרו לרבני הציונות הדתית לסדר חופה וקידושין. השבוע אושר ההסכם במועצת הרבנות הראשית.

בעקבות השינוי אומר הרב סתיו: "אני רוצה להודות לרב הראשי יונה מצגר שפעל ללא ליאות ובשיתוף פעולה על מנת להגיע לסיכום ולראשל"צ הרב שלמה עמאר שגיבה ועודד לאורך כל הדרך".

הקריטריונים העיקריים ששונו נגעו בעיקר לרבני קהילות שאינם רבנים רשמיים של המועצות הדתיות וראשי ישיבות הסדר וראשי מכינות (שכאלו יש רק בציונות הדתית) שהוגבלו בעבר לסדר חופה לתלמידיהם בלבד. 

על פי הקריטריונים החדשים יוכלו רבני קהילות לסדר חופה וקידושים לכל מבקש אם יציגו את האישורים הבאים: תעודת "יורה יורה" של הרבנות הראשית לישראל. בחינה בחו"ק ברה"ר לישראל או על ידי רב חבר מועצת הרה"ר לישראל יחד עם רב נוסף מתוך רשימת 10 רבנים שיומצאו ע"י הרה"ר לישראל. אישור משלושה רבני עיר, שהוא אכן מכהן כרב קהילה בת 30 משפחות. אישור לפחות מרב עיר אחד על שימוש ב 10 חופות ומכהן כרב קהילה לפחות שנתיים.

ראשי מוסדות החינוך יצטרכו להציג אישורים כי הישיבה או המכינה רשומים במשרד הביטחון או משרד החינוך וכן אישורים נוספים על ותק, שנות לימוד ואישור ממרבנים מוכרים ומוסמכים.

בארגון רבני 'צהר' מדגישים כי בכל מקום שבו מצוין כי יהיה צורך באישור של רב עיר מתוך רשימה של 10 רבנים קבועים, הוסכם כי נשיא רבני 'צהר', הרב יעקב אריאל ויו"ר הארגון הרב דוד סתיו יהיו באותה רשימה.

במקביל הוגבלו אדמו"רים חרדים שעד השבוע לא היה קריטריון מוסדר להגדרת מעמדם והם יכלו לערוך חופה ללא תנאי. עד היום הוגדר כי רשאי לערוך חופה וקידושים "אדמו"ר מוכר לחסידיו" ואילו מעתה ישנה הגדרה ברורה של הרבנות הראשית לגבי מי יוסמך לעשות זאת. על מנת לחתן יידרש האדמו"ר להציג את האישורים הבאים: אישור של שלושה רבני עיר, שהוא אכן מכהן כאדמו"ר לחסידות בת 50 משפחות. למד בישיבות 10 שנים לפחות מעל גיל 18. מכהן כאדמו"ר 5 שנים ואישור לפחות מרב עיר אחד על שימוש ב 10 חופות.

כמו כן נקבעו כללים לוועדת חריגים שמחויבת על פי הקריטריונים להשיב תשובה בתוך חודשיים.

יו"ר ארגון רבני 'צהר' הרב דוד סתיו אמר: "זהו ניצחון לתבונה ולהגינות. ההסכם בין צהר לרבנות פותח דף חדש ביחס לציונות הדתית בכלל ולארגון צהר בפרט. ההסכם הזה בינינו לבין הרה"ר לישראל מוכיח כי הביקורת שהוטחה בנו על פגיעה ברבנות אין לו במה להיאחז.

ההסכם הוא היסטורי משום שהוא מצהיר בצורה ברורה כי רבני הציונות הדתית לא נופלים במאומה ממגזרים אחרים. השגנו הישג בעזרתו נוכל לקרב את עם ישראל, מכל המגזרים ומכל העדות למסורת ישראל כפי שעשינו עד היום ונמשיך לעשות בעתיד. אני רוצה להודות לרב הראשי יונה מצגר שפעל ללא ליאות ובשיתוף פעולה על מנת להגיע לסיכום ולראשל"צ הרב שלמה עמאר שגיבה ועודד לאורך כל הדרך".