מה כן ומה לא לעשות. השר שלום
מה כן ומה לא לעשות. השר שלוםפלאש 90

סילבן שלום, סגן ראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, ביקר בשבוע האחרון בטורונטו, ניו יורק ווושינגטון. בטורונטו השתתף השר שלום באירוע הוקרה קהילתי של מרכז חב"ד לדוברי עברית, שנועד לגייס כספים להשלמת הקמתו של מרכז חב"ד מצפון לטורונטו.

בראיון לאתר אינטרנט יהודי בטורונטו (8.6.12) מתח השר שלום ביקורת מרומזת על שר הביטחון אהוד ברק, שהעלה לאחרונה את האפשרות לביצוע התנתקות חד צדדית מאיו"ש, אם יסתבר שלא ניתן להגיע להסדר קבע או הסדר ביניים עם הרשות הפלסטינית.

השר שלום הביע תמיכה חד משמעית בהמשך הבנייה בהתנחלויות, ושלל את רעיון ההתנתקות. "לדעתי, זו תהיה קטסטרופה”, אמר השר שלום. “ההתנתקות מעזה לא הצליחה ותוצאותיה היו רעות מאוד. היא הביאה טילים לעבר ערים בישראל, לבאר שבע, אשדוד, אשקלון ואולי לתל אביב. אני סבור, שזה יהיה מהלך טיפשי".

האחריות לקיפאון בתהליך המדיני מוטלת, לדברי השר שלום, על כתפי הרשות הפלסטינית, המציגה תנאים מוקדמים וגם כאשר הם מתקבלים היא מתחמקת ממו"מ. הוא דחה את הדרישה הפלסטינית מישראל לקבל את גבולות 67' כתנאי מוקדם למו"מ, וטען, כי הפלסטינים מלכתחילה לא רצו להיכנס למו"מ מתוך תקווה שיוכלו לקבל הכרה במדינת "פלסטין" במסגרת האו"ם.

האביב הערבי יצר מציאות אנטי ישראלית במזרח התיכון, אך השר שלום סבור, כי הציבור במדינות אלה עשוי להכיר בטעותו ולהחזיר את הגלגל לאחור. "זה לא נראה טוב”, אמר השר שלום. “אני סבור, כי העמים במדינות בהן הייתה התקוממות ששינתה את אופי המשטר, יבינו בסופו של דבר את הטעות שעשו וינסו למצוא דרכים כיצד לשנות אותו פעם נוספת. למרבה הצער, בכל מדינה שחוותה התקוממות נערכו בחירות חדשות, שהעלו את הקיצונים לשלטון, ולא את אותן קבוצות שמאמינות ביחסים טובים עם ישראל".