עבודות שירות למחזיקי עובדת זרה "בתנאי עבדות"

בני זוג שהורשעו בעבירה של החזקת עובדת זרה "בתנאי עבדות" נידונו ל-4 חודשי עבודות שירות. זוהי הרשעה ראשונה בסעיף זה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ב

בית משפט. אילוסטרציה
בית משפט. אילוסטרציה
פלאש 90

ארבעה חודשי עבודות שירות, חצי שנת מאסר על תנאי, קנס בסך 2,000 ש"ח ופיצוי בסך 15 אלף ש"ח נגזרו על בני זוג שהורשעו בהחזקת עובדת זרה מהפיליפינים "בתנאי עבדות".

בני הזוג הם הראשונים המורשעים בעבירה זו, אשר נכנסה לספר החוקים הישראלי אך לאחרונה.

בהכרעת הדין נקבע כי בני הזוג העסיקו את המתלוננת, מרי אן פאויג, אזרחית הפיליפינים ילידת שנת 1987, לצרכי עבודות בית בדירתם, תוך שהם מונעים ממנה לצאת באופן חופשי מדירתם, וזאת לפרק זמן ממושך ביותר של שנה ועשרה חודשים, החל מהגעתה לישראל בחודש נובמבר 2007 ועד שהצליחה להימלט מהבית בחודש ספטמבר 2009.

השופטת קבעה, כי השניים מנעו מהעובדת לקבל יום חופש שבועי או ימי חופש אחרים, ולא אפשרו לה לצאת מביתם באופן עצמאי.

מניעת יציאתה של העובדת מהבית לא נעשתה בצורה של איסור מפורש, אלא בדרך של הפניית איומים, אזהרות, התחמקויות ותירוצים, במיוחד מצד הנאשמת, בכל פעם שהיא פנתה אליה וביקשה לצאת לבדה בצורה חופשית.

צעד משמעותי נוסף בו נקטו בני הזוג לצורך השגת מטרה זו היה עיכוב דרכונה של העובדת, שהוחזק על ידם ולא הושב לה, על אף פניותיה בעניין. בכל הפעמים בהן היא יצאה מהבית, היה זה בליווי צמוד של אחד מבני הזוג.

למרות זאת נקבע, כי הצרת צעדיה של העובדת לא היתה מוחלטת, התאפשר לה להישאר בקשר עם בני משפחתה ואף עם אנשים נוספים.

לאור זאת קבעו השופטים, יעקב צבן, מרים מזרחי ורפי כרמל, כי "העבירה בה הורשעו הנאשמים, החזקה בתנאי עבדות, היא מהעבירות החמורות בספר החוקים הישראלי, כפי שעולה מהעונש הנלווה לה ומהעובדה שנקבע בה עונש מזערי. העבירה נועדה להתמודד עם תופעה חברתית רעה של עבדות מודרנית, שבמסגרתה נעשים בני אדם מעין חפצים המוחזקים כרכוש על ידי אחרים, השולטים בחייהם. תופעה זו פוגעת בכבוד האדם ונוטלת מהקורבנות את הזכות האנושית לעצמאות ואחריות לגורל".