נטילת ידיים על קותלי חזיר

מנהל מרכז ויזנטל בישראל: "בני תרבות שיסעדו במסעדות אלה, יתמכו בלי ידיעתם, בגורמים הקיצוניים והמסוכנים ביותר בחברה האוקראינית".

חיים לב - ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ב

נטילת ידיים על קותלי חזיר-ערוץ 7
אילוסטרציה
רויטרס

אנטישמיות בוטה או חווייתיות יהודית? מרכז ויזנטל יצא השבוע במחאה חריפה וקרא לכל אדם להחרים מסעדות מקומיות בעיר לבוב שבאוקראינה המפיצות מסרים אנטישמיים בוטים במסווה של "השתלבות מקורית בהווי היהודי של המסעדה".

במרכז ויזנטל מציינים את אחת המסעדות בעיר לבוב בה מוצעים לסועדים כובעים עם פאות בצידיהם השמים ללעג את היהודים החרדים שהיו שם לפני השואה.

בנוסף, בתפריט לא מצוין מחיר ליד כל מנה ומנה, וזאת, לדבריהם, כדי לאלץ את האורחים הבאים בשערי המקום להתמקח על המחיר, ו"כפי שיהודים יודעים להתמקח".

מסעדה אחרת בעיר בנויה כבונקר שהיה בשימוש הכוחות הלאומנים האוקראינים של סטפן בנדרה ששיתפו פעולה עם הנאצים ושתומכיו לקחו חלק פעיל ברצח ההמוני של יהודי אוקראינה בשנת 1941. בכדי להיכנס לאותה מסעדה על האורח לומר את הסיסמה "תהילה לאוקראינה".

לדברי מנהל מרכז ויזנטל בישראל אפרים זורוף: "בני תרבות שיסעדו במסעדות אלה יתמכו בלי ידיעתם, בגורמים הקיצוניים והמסוכנים ביותר בחברה האוקראינית ויפגעו בזכרם של עשרות אלפי קורבנות השואה שנרצחו בלבוב בידי הנאצים ועוזריהם האוקראינים".

אגב, במסעדות הללו המתיימרות להציע תפריט בעל ניחוח יהודי מסורתי כשהמלצרים אף עוברים בין הסועדים עם קערה לנטילת ידיים כמנהג היהודים, מוצעים נקניקי חזיר ושאר מאכלי פיגולים לכל מאן דבעי.