ויקיפדיה התפתחה למקור מידע מרכזי יוני קמפינסקי

אקדמיית ויקיפדיה הרביעית התקיימה היום (שני) במרכז הבינתחומי בהרצליה.

"אני מלווה את מהפכת המידע כבר 40 שנה", סיפר ד"ר נעם למלשטריך-לטר דיקן ומייסד בית ספר סמי עופר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה, "הויקיפדיה היא אחד הדברים היפים שנוצרו באינטרנט. ישנם כלים רבים שבעזרתם אפשר "לנצל" את ההמון והידע שלו, הם שמעודדים רעיונות חדשים - ויקיפדיה היא אחד מהכלים היעילים לכך."

הכנס נפתח בהרצאתו של ג'יי וולש, מנהל מחלקת התקשורת של קרן ויקימדיה, שהדגיש כי ויקיפדיה היא אנציקלופדיה למרות שכבר לא חושבים כך עליה. לדבריו, היא לא עיתון ולא הצהרה פוליטית, היא נכתבת מנקודת מבט ניטרלית, והיא חופשית - כלומר, כל אחד יכול לערוך אותה, להשתמש בה ולהפיץ אותה ואת תוכנה. בנוסף, קיימת אינטראקציה בין עורכי הערכים, מה שמאפשר יצירת ערך אמין יותר לאחר דיון ביניהם.

"ויקיפדיה מייצגת אמונה בטוב שהוא העליון. לפעמים אנשים לא אוהבים את מה שיש בוויקיפדיה ורוצים לשנות את מה שכתוב שם. דובר על כך שמי שעורך את ויקיפדיה הם לא בהכרח אנשים הגונים - עולות השאלות האם משתמשים בה לצורך יחסי ציבור למשל? האם אנשי יח"צ עורכים גם כן? והאם דרושים התערבות או פיקוח? בואו נחשוב כיצד ייראה העולם ללא הקול של ויקיפדיה, ללא הפצת ידע חופשי. בעבר ויקיפדיה תוארה כפיראטית בארה"ב (המידע שאותו היא מפיצה) והיה רצון לשלוט במה ולא לאפשר זרימה חופשית של מידע".

כנס אקדמיית ויקיפדיה הרביעי הופק על ידי עמותת ויקימדיה ישראל בשיתוף בית ספר סמי עופר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה והוא התקיים בחסות איגוד האינטרנט הישראלי, מרכז שגיא לחקר האינטרנט באוניברסיטת חיפה והמכון לחקר מדיה חדשים חברה ופוליטיקה במרכז האוניברסיטאי אריאל.