הוענקו פרס הרב שאול ישראלי זצ"ל לשנת תשע"ב

כינוס לזכרו של הרב ישראלי זצ"ל מראשוני רבני הציונות הדתית נערך במרכז הרב. במהלך הכינוס הוענקים פרסים ע"ש הרב.

ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשע"ב

כינוס לזכרו של מרן הגר"ש ישראלי זצ"ל- מראשוני רבני הציונות הדתית ומגדולי פוסקי הדור התקיים השבוע בישיבת מרכז הרב בירושלים.

הכנס  עסק בנושא הרב והקהילה ומסגרתו חולקו פרסים ע"ש הרש ישראלי לשנת תשע"ב.  הפרס ניתן על ידי ישיבת 'מרכז הרב', מכון 'ארץ חמדה' ומכון 'מרחבים'.

חתני הפרס הם הרב משה לוונטל – רב קהילת זכרון יוסף בירושלים והרב אלחנן פרינץ – ר"מ בישיבת צביה קטיף.

בכינוס נשאו דברים הרב יעקב שפירא – ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יהושע מגנס – ר"מ בישיבה, חתן הרב ר' ישראל שריר ונציג חתני הפרס הרב משה לוונטל.

הרב יוסף כרמל,  ראש כולל 'ארץ חמדה', הדגיש בדבריו כמה נקודות עקרוניות שיש ללמוד ממרן הגר"ש ישראלי בנושא הרב והקהילה.

לדבריו, "פסקיו שיקפו לציבור לא רק את גדלותו בתורה ושליטתו בכל מכמניה כי אם גם את הבנתו את המציאות. לכן, הפתרונות שנתן היו תמיד עבור כלל הציבור ולא עבור קבוצה מסוימת. פסקיו הוערכו על ידי כל גדולי התורה שבדור גם אם לא תמיד הסכימו עימו".

הוא ציין כי "במקרה של אי הסכמה עמד הגר"ש ישראלי על שני עקרונות: מחד - עמידה איתנה על דעתו לטובת כלל הציבור ומאידך גיסא - הקפדה כי המחלוקת לא תהיה בעלת גוון אישי".

"עמידה זו של הרב ישראלי על עקרונותיו הביאה לכך שבסופו של דבר בתי הדין הרבניים, מועצת הרבנות הראשית לישראל וכנסת ישראל בחקיקה, קיבלו את דעתו כמובילה. כך לגבי פעולות המשטרה בשבת, כך לגבי שאלת השמיטה, כך לגבי חוק מוות מוחי נשימתי וכך לגבי הרחקת דרבנו תם והצלת עגונות", הוסיף.