נעקץ על ידי עכביש מצבו קשה

עכביש מסוג אלמנה שחורה עקץ הבוקר גבר בן 56 מאזור הגליל. האיש נפצע באורח קשה. כיצד יש לנהוג במקרה עקיצה?

ישי קרוב , כ"ה בסיון תשע"ב

נעקץ על ידי עכביש מצבו קשה-ערוץ 7
עכביש
רויטרס
עכביש מסוג אלמנה שחורה עקץ הבוקר (שישי) גבר בן 56 מאזור הגליל. האיש נפצע באורח קשה והוא הועבר להמשך טיפול במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם בחיפה.
 
הגבר, תושב המועצה המקומית ביר אל-מכסור בצפון, דיווח תחילה למוקד מגן דוד אדום כי ננשך על ידי העכביש, אך מאוחר יותר הדרדר מצבו, והוא פונה במצב קשה לבית החולים.
 
הנעקץ הצליח ללכוד את העכביש והביא אותו לבית החולים, מה שמסייע לרופאים להעניק את הטיפול המתאים לאיש.
 
בעבר, פירסמנו כאן בערוץ 7 כיצד יש להתמודד עם עקיצות עקרב.

אם תיעקצו ע"י עקרב, שהוא ממשפחת העכבישים, יתכן ותחושו כאב במקום העקיצה. חוץ מזה, יכולים להופיע חולשה כללית, סחרחורת, בחילה ו/או הקאה, עילפון, חום, התכווצויות או סימני הרעלה אחרים.

מה לא לעשות?

  • אין לבצע חתך באזור העקיצה. 
  • אין לנסות למצוץ את הארס: הוא מיד נספג לזרם הדם וכבר לא נמצא במקום!
  • אין להניח חוסם עורקים או וורידים
  • אין לשטוף לא במים ולא בערק וכיו"ב
  • אין  לחמם את המקום באש, גחלים, עפר או כל דבר אחר

כל הפעולות האלה לא רק שלא מסייעות, אלא רק מזרזות את התפשטותו של הרעל וגם יכולות לגרום לזיהום משני, לכוויה ובכך – לפציעה נוספת. אין גם לבזבז את הזמן בניסיון לתפוס את העקרב ולנקום בו – הזמן יקר מאד במקרים של עקיצות עקרב ואין לאבדו!

מה לעשות?

יש למהר לבית החולים הקרוב על מנת לקבל אנטידוט – זה כל מה שאתם יכולים לעשות! בדרך לבית החולים הישתדלו עד כמה שניתן לשמור על מנוחה, וגם תירגעו. אם יש אפשרות לכך, טוב תעשו אם תקררו עד כמה שאפשר את מקום ההכשה בקרח או כל דבר קר אחר – זה גם יקל על הכאב, וגם יקטין את קצב פיזור הרעל – וזהו הדבר החשוב במקרה של עקיצות!