תרומת דם
תרומת דםדוברות מד"א

כמדי שנה, ציינו אתמול (חמישי) במד"א את יום תורם הדם הבינלאומי במגוון רחב של פעילויות.

היום נפתח במבצע מיוחד עם ההסתדרות והתאחדות התעשיינים בישראל, כאשר בוצעה התרמת דם מיוחדת בהתאחדות וכן נערך טקס מיוחד, בו הוענקו מגני הוקרה למפעלי התעשייה הישראלית שבלטו בעשר השנים האחרונות בארגון מבצעי התרמות הדם שנערכו בקרב עובדיהם.

כך, זכו השנה חברת החשמל, בתי הזיקוק לנפט ומפעלי ים המלח במגן הוקרה מיוחד שהוענק להם מידי הנהלת ארגון מד"א. טקס זה פתח את שנת תרומות הדם הקרובה, שתיערך בסימן: "מנהיגות מתגייסת - תעשייה תורמת דם" שמטרתו לרתום את הנהגת התעשייה הישראלית להצטרף להתגייסות הכללית להצלת חיי אדם.

במהלך השנה הקרובה יקיימו הארגונים פעילויות למען התרמות דם נרחבות במפעלים, שיבוצעו ע"י צוותי המתרימים של מד"א, העלאת המודעות לחשיבות תרומות הדם בקרב הציבור ופעילויות נוספות שצפויות להגדיל את מלאי הדם בישראל, כל זאת – בהובלת מנכ"לי המפעלים השונים.

בסיום שנת המבצע יוכרזו 3 המפעלים שיגיעו לתוצאה הגבוהה ביותר של מספר תורמים יחסית לכמות העובדים במפעל.

מנהיגים מסוג אחר המתגייסים לשמש דוגמא הם ההנהגה הצעירה במועצות התלמידים ברחבי הארץ, שישמשו דוגמא ויפעלו להרחבת תרומות הדם בקרב תלמידי כיתות י"ב.

במהלך הטקס המיוחד שנערך בבית התאחדות התעשיינים בת"א נשא דברים נשיא מד"א, פרופ' יהודה סקורניק ובירך על שיתוף הפעולה בין מד"א למנהיגי ההסתדרות והתאחדות התעשיינים והתגייסותם למען הצלת חיים ע"י התרמות דם בתעשייה.

נשיא התאחדות התעשיינים, צבי אורן, אמר "אני מאמין שכגוף המעסיקים הגדול במשק חובתנו גם לתרום לסביבה והקהילה בה אנו חיים. שיתוף פעולה זה בין התאחדות התעשיינים, ההסתדרות ומד"א הינו ביטוי לסולידריות חברתית ושילוב ידיים אמיתי".

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות: "מדובר באקט של סולידריות חברתית. זוהי הזכות והחובה שלנו לתרום דם. אני מודה להנהלת מד"א, עובדי מד"א ולהתאחדות התעשיינים על שיתוף הפעולה".

יום התורם הבינלאומי, המצוין מידי שנה ביום הולדתו של ד"ר קרל לנדשטיינר, רופא וחוקר אוסטרי ממוצא יהודי שגילה את סוגי הדם השונים, הצליח להביא השנה למעלה מ-1200 תורמי דם לתחנות התרמות הדם השונות שהתפרסו ברחבי הארץ.

מנהלת שירותי הדם של מד"א, פרופ' אילת שנער: "במד"א ובשירותי הדם של מד"א קוראים השנה לציבור הרחב להגיע ולתרום דם בכל יום מימות השנה, אולם ביום תורם הדם הבינלאומי ראינו כי המודעות לנושא אכן עולה וכי הציבור ממשיך להתעורר לטובת הנושא. תודה לכל מי שתרם, ואני קוראת לכל מי שטרם תרם להגיע ולסייע לנו להציל חיים. ".

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "חשיבותן של תרומות הדם בישראל עולה וחוזרת במהלך ימות השנה. ביום תורם הדם הבינלאומי, אני קורא לציבור – ובראשו למובילי התעשייה הישראלית, להוכיח לעצמנו ולעולם כולו כי הערבות ההדדית בישראל אינה מיתרגמת רק להושטת עזרה וכתף איש לרעהו, אלא גם ובעיקר בפעילויות מצילות חיים- דוגמת תרומות דם. אין ספק כי התעשייה הישראלית, התורמת לאומה בדרכים שונות ומגוונות היא השותף הטבעי להירתם גם לתחום תרומות הדם".