ערב הסעודית: מתכוננים לקבורת נסיך הכתר

נסיך הכתר הסעודי נאייף בין עבדול עזיז אל סעוד, שמת בג'נבה בשבת האחרונה, יובא למנוחות בעיר מכה.

ציפי בלום , כ"ז בסיון תשע"ב

נושאים את מיטת הנסיך הסעודי
נושאים את מיטת הנסיך הסעודי
רויטרס

ערב הסעודית מתכוננת לקבורת נסיך הכתר הסעודי נאייף בין עבדול עזיז אל סעוד, שמת בג'נבה בשבת האחרונה. הנסיך נאייף, שהיה גם סגן ראש הממשלה ושר הפנים, ייקבר לאחר תפילות השקיעה.

מנהיגים בערב הסעודית וחברי משפחת המלוכה הביעו תנחומים והספידו את הנסיך, שרק בשנה שעברה הפך לנסיך הכתר. אחיו בן ה-76, הנסיך סלמן, יירש אותו כנסיך הכתר, הוא משמש כיום כשר הביטחון וכבר עשרות שנים מכהן כשליט העיר ריאד. הוא נחשב לליבראלי יותר מאחיו.

הירושה עדיין עוברת בין בניו של המלך לשעבר- עבדול עזיז איבן סעוד, שייסד את הממלכה המודרנית במהלך כהונתו, בין השנים 1932-1953. עד כה 5 אחים הפכו למלכים, וכ-20 נוספים עדיין בחיים.

גופתו של הנסיך נאייף הוטסה לעיר הנמל ג'דה לאחר שקיבל בג'נבה טיפול רפואי. על פי המסורת הוא ייקבר בצניעות  בעפר העיר מכה, תחת אבן קטנה, ליד מאות קברים נוספים דומים.

בכירים מהעולם ספדו לנסיך נאייף במהלך סוף השבוע, ושיבחו את ההתמדה שלו ומלחמתו בטרור.

לאור מותם של הנסיכים האחרונים לאחר תקופת כהונה קצרה בלבד, עלתה שאלה בערב הסעודית בנוגע ליורשים הבאים- שמרביתם בגילאי ה-70 ו-80.

הנסיך נאייף היה שייך לקבוצת מנהיגים משפיעים בערב הסעודית, שנקראו "סודיירי שבע"- שהורכבה משבעת בניו של המלך ואישתו האהובה חסה בינת אחמד אלסודיירי.