אזור ועדי ערה
אזור ועדי ערה פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ אמנון כהן,  החליטה היום (שני) על הקמת ועדת מקצועית שתבחן את האפשרות לפרק את האיחוד בין עארה לערערה.

הועדה תבחן את המצב הקשה השורר בין יישובים אלו ותגיש בתוך 3 חודשים את מסקנותיה לשר הפנים ולוועדת הפנים.

את הדיון ניהל ח"כ אורי מקלב. הדיון התקיים כדיון מהיר לבקשתם של חברי הכנסת: גאלב מג'אדלה, ג'מאל זחאלקה, מסעוד גנאים ועפו אגבארייה. יישובים אלו אוחדו על פי החלטת שר הפנים משנת 1990. לאורך כל שנות ניסיון איחוד הרשויות, לא הועברו משאבים מערערה לעארה והמצב בעארה הלך והחמיר משנה לשנה. התשתיות בעארה מוזנחות וישנם ליקויים רבים בתחומי החינוך, תברואה, ספורט ועוד.

ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר כי ביישוב עארה אין דואר ואין קופת חולים  ולמעשה בתוך הוועדה הקרואה שניהלה את איחוד הרשויות במשך 22 שנה היו תמיד חילוקי דעות.

ח"כ גאלב מג'אדלה אמר כי בין שני היישובים קיימים יחסים אי אמון ולכן הכרחי להביא לסיום האיחוד.  ח"כ עפו אגבארייה ציין כי בין הרשויות אין אפילו כביש מחבר ובתי הספר בכפר עארה רעועים ביותר.

ח"כ יעקב אדרי הציע  הקמת ועדה מקצועית שתבחן את פירוק הרשויות וציין כי לא תמיד פירוקים מצליחים.

רביע מקלדה, מרכז הרשויות המקומיות במחוז חיפה של משרד הפנים, ציין כי עד לשנת 2008 ערערה לא העבירה מיסים לערה אך קיבלה שירותי בריאות ורווחה. בשנת 2009 חויבה ערערה לשלם מיסים ומאז המועצה מסוגלת לבצע מספר פרויקטים ביישוב.

עו"ד דרור לוינגר, עוזר שר הפנים, אמר כי המחוז מינה בודק לבדיקת התשתיות בעארה, חלוקת תקציבים ותשלומי ארנונה אך המשרד אינו משוכנע שלאחר הפירוק עארה תוכל להתרומם ולתת שירות לתושביה.

פתחי מרזוק, דובר המועצה ערערה, אמר כי הם מסכימים לפירוק ואינם יכולים לשאת יותר בנטל של עארה.לעומתו אמר מר עאדל אבו שייכה מועד אלפסל, עארה, כי "עארה נראית כמו מחנה פליטים" וכי המועצה ערערה לא פעלה למען צרכיה הכלכליים של עארה. כאמור, הוחלט להקים ועדה מקצועית לבחינת פירוק איחוד הרשויות ובתוך 3 חודשים יתקבלו מסקנות הועדה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו