אילן רמון ז"ל
אילן רמון ז"ל פלאש 90

ח"כ אחמד טיבי פנה לשר המדע והטכנולוגיה, פרופ' דניאל הרשקוביץ בבקשה שלא להנציח את שמו של אילן רמון ז"ל במרכז החלל שהוקם בטייבה.

טיבי טוען במכתב ששיגר לשר, כי "מדובר בטייס קרב שהשתתף בהפצצות על אוכלוסיה אזרחית במלחמת לבנון ותקיפות במדינות ערביות".

לאחרונה יצא משרד המדע בשני "קולות קוראים". הראשון, שהיקפו 1.2 מיליון ₪, נועד לפרוייקט "מצויינות בחינוך". פרוייקט זה מיועד לתלמידי חטיבות ביניים שמצטיינים בתחומי המדע, ובו זכו רשתות החינוך "צביה", "מרכז ישיבות בני עקיבא", "אורט" ו"עתיד" . הפרוייקט השני היה הקמת שני מרכזי חלל במגזר הערבי, ביוזמת "הרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי" שבמשרד ראש הממשלה ובשיתוף קרן "אילן רמון". בפרוייקט זה זכו הכפר הדרוזי ירכא והעיר טייבה.

במכתב ששיגר טיבי לשר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, יו"ר "הבית היהודי", טוען טיבי כי קריאת המרכז על-שמו של רמון "עלולה לפגוע ברגשות תושבי המקום והמגזר הערבי בכלל".

השר הרשקוביץ תוקף את טיבי ומסביר, כי "עם כניסתי למשרד הנחתי את הגורמים המקצועיים לגבש תכניות להנגשת המדע לכלל האוכלוסיה, בדגש על הפריפריה. במסגרת זו אנו משקיעים רבות בחינוך בלתי-פורמלי, חונכות וחוגי העשרה שמניבים תוצאות מדהימות. הקמת מרכזי חלל בפריפריה הם חלק מהרעיון הזה, שכל מטרתו היא לטפח ולהעשיר את דור העתיד בתחומי המדע השונים ולצמצם פערים בחברה הישראלית".

לדבריו, "ח"כ טיבי חצה קו אדום בפנייתו המקוממת. הוא גורם נזק אדיר לציבור שהוא מייצג בפרט, ולחברה הישראלית בכלל. כל מרכזי החלל קרואים על שמו של אילן רמון, ואם בטייבה לא ירצו מרכז חלל על-שם אילן רמון – לא יהיה להם מרכז חלל בכלל. אי אפשר להנות מכספי המדינה ולבזות את אחד מגיבוריה, האסטרונאוט הישראלי הראשון, שמהווה דמות מופת ונלחם במסירות נפש בטרור האיסלאמי, הן בישראל ומחוצה לה".