"האוצר מסרב להצעות להעלאת שכר חיילי החובה"

בצה"ל מאשימים, כי האוצר מכשיל נסיונות לקבוע מתווה להעלאת שכר חיילי החובה. המטרה: לוחמים יקבלו בשנה השלישית מחצית משכר המינימום.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ט בסיון תשע"ב

חצי עבודה? משרד האוצר
חצי עבודה? משרד האוצר
ערוץ 7

שכר הלוחמים בשנה השלישית יהיה כמחצית משכר המינימום כך על פי המודל המתגבש בצה"ל.

ועדת המשנה למשאבי אנוש והכשרות בצה"ל בראשות ח"כ מירי רגב (ליכוד) ערכה היום (שלישי) דיון סטאטוס לבחינת התקדמות התוכנית להגדיל את שכר חיילי החובה בצה"ל. ח"כ עמיר פרץ (עבודה): "תגמול הולם לא אומר שאנחנו בדרך לצבא מקצועי או לצבא של שכירי חרב.

לטענת יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, "השכר החודשי של החיילים בסדיר הוא זעום. משפחות נאלצות לממן את הוצאות החיילים, אם בנסיעות ברכבת, אם באוכל ואם במימון הוצאות הבילוי שלהם. ראוי שנדע לתגמל את מי שבחר לשרת ונוקיע את מי שבחר להשתמט".

עוד הוסיפה ח"כ רגב כי במידה והצעת החוק של משרד הביטחון בנושא תצא לפועל רק בשנת 2014 הרי שהדבר מנוגד להבטחות שקיבלה משר הביטחון ובכל מקרה אסור שהמודל המתגבש יפגע בחיילים המשוחררים בכך שיילקח כסף ממקום אחד ויעבירו למקום אחר.

ח"כ עמיר פרץ (עבודה) שהגיש גם הוא כמו ח"כ רגב הצעת חוק פרטית להגדלת שכר החיילים אמר כי "תגמול הולם לא אומר שאנחנו בדרך לצבא מקצועי או לצבא של שכירי חרב. חיילי צה"ל לא מתגייסים בגלל הכסף ורואים את זה במוטיבציה הגבוהה לשרת ביחידות קרביות. מי שאינו מעוניין להתגייס לא ישנה את דעתו בגלל שהשכר עלה".

עוד הוסיף ח"כ פרץ, כי מהשכר הקיים אי אפשר להתקיים וישנם חיילים שמוותרים על יציאה לחופשה בשל ההוצאות הכלכליות בכרוכות בכך. אין מקום עבודה שאפשר להתנדב בו ואני לא מציע לצה"ל לחכות עד שאחד החיילים יפנה לבג"ץ.

לדברי סא"ל חוסיין חוסייסי מאגף כוח אדם, על פי המודל המתגבש, שכר החיילים יקבע באופן דיפרנציאלי כך ששכרו של הלוחם יהיה גבוהה  משכרו של תומך הלחימה וכך גם מהחייל העורפי. בנוסף השכר ילך ויגדל בהתאם לוותק השירות. מבחינת צה"ל, העובדה ששכר המתנדבים בשירות בלאומי גבוהה משכרם של החיילים "זה הוא מצב בעייתי". בהתאם למודל המתגבש שכרו של לוחם יהיה, בהערכה, בסוף השירות "כמחצית משכר המינימום".

נציג היועץ הכלכלי לרמטכ"ל, סא"ל ערן רוסנברג ציין כי "על פי ההערכות שלנו, המודל המתגבש צפוי להיות בעלות כוללת של 1.6 מיליארד בשנה. חלק מהעלות אמורה להגיע מעודפים באוצר של הטבות לחיילים משוחררים שלא נוצלו. עד היום כל ההצעות שהגשנו בנושא למשרד האוצר נתקלו בסירוב".