כינוס חירום בעופרה
כינוס חירום בעופרהחזקי עזרא

תנועת ההתיישבות 'אמנה' כינסה הערב (ראשון) כינוס החירום בישוב עפרה, זאת בעקבות הפגיעה ברכבו של מזכ"ל התנועה זאב חבר (זמביש) בשבוע שעבר.

במהלך הכינוס אמר ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, "כולנו אומרים כאן הערב אמירה ברורה: כל פגיעה באיש ציבור המקדיש את עצמו למען עם ישראל וההתיישבות – ובפרט פגיעה באישיות כזמביש הינה מעשה חמור ומחפיר".

"מה שעושה זמביש ביום, מי  שפגע בו לא עושה כל החיים. כל בר דעת -ולא משנה מהן  דעותיו- מוקיע מעשים אלו בתוקף. ללא היסוסים וללא גמגומים".

"יחד עם זאת, אני אומר כאן בבירור ובשם רבים: אין למנף את הפגיעה החמורה הזו לכפייה בכוח של דרך אידאולוגית שנויה במחלוקת אחת - על כלל הציבור ביהודה ושומרון. הוקעת תופעת האלימות מקיר לקיר, אסור לה להשתיק את חילוקי הדעות הלגיטימיים בהתיישבות, או את הצורך בבדק בית עמוק בהתנהלות הגופים האמורים לייצג את  ארבע מאות אלף המתיישבים ביהודה ושומרון".

מסיקה הוסיף, "אנו נעמוד על חובתנו לקיים אותו, כדי להגיע לדרך הפעולה הנכונה והמוסכמת למען ההתיישבות. בדרך זו נגיע גם  לאמיתיות וגם לאחדות".

דבריו, שזכו למחיאות כפיים מרובם המוחלט של המשתתפים בכינוס, הגיעו על רקע המאמרים שפורסמו בסוף השבוע, אשר תקפו את מותחי הביקורת על צורת התנהלות מועצת יש"ע והכפישו אותם כאילו הם אשמים בניקוב הצמיגים.

סגנית יו"ר מועצת יש"ע ומנהלת אולפנת להב"ה בקדומים לשעבר, שרה אליאש, אמרה: "לא צריך להתגולל על בני הנוער, אלא לטפל בהם ולחנך אותם".

הרב יעקב מידן אמר, "מי שלא מחה, עלול להיות תחת אותה אלימות. החטא שלנו הוא שלא מחינו בזמן. מי שחתך את הצמיגים של זמביש חתך את הלב שלי. יש מחלוקת אבל אסור לאפשר לאלימות מילולית שמביאה לאלימות מעשית להתפשט".

"מותר למחות אבל בדרך נאותה ולא באלימות", הדגיש הרב מדן.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, "לא באתי לגנות את האנשים שחתכו את הצמיגים של זמביש, באתי להגיד הסבר עקרוני. מבלי ששמנו לב או ששמנו לב, האלימות עברה מטבע עובר לסוחר. זה מתבטא בעשרות מקרים".

"כולנו כאן עשינו למען שכונת האולפנה ומגרון אבל מה עשינו כדי שתפסיק האלימות", שאל דיין, "ידינו אינם נקיות והן שותפות לחיתוך צמיגיו של זמביש. לא אובמה ולא ברק הם סכנה להתיישבות, האלימות ותג המחיר הוא הסכנה שלנו ביהודה ושומרון. לא נשלים עם הפיקפוק בנאמנותינו ליהודה ושומרון. אנחנו לא פחות נאמנים לארץ ישראל ממי שצר על גג הבית".

דיין הוסיף, "אני לא יודע אם אני ממשיך כיו"ר מועצת יש"ע, אך אם לא אמשיך, אעבור ישוב ישוב, מאחז מאחז, ואגיד להם: תתעוררו, כי דרך האלימות עלולה להביא אותנו לאבדון".

מזכ"ל 'אמנה', זאב חבר (זמביש), אמר בכנס, "בשנים האחרונות שאני נוסע על כבישי יהודה ושומרון ואני עובר עם מכוניתי ליד הטרמפיאדות, אני רואה את הזעם בעיניים, את השנאה ואני ממשיך ליסוע ולא עוצר, כדי לא לחוות את החוויה הקשה הזו. אי אפשר לשתוק יותר, צריך לטהר את האווירה הזו".

"אנחנו בונים את ארץ ישראל יחד עם עם ישראל ועם ממשלת ישראל, במחשבה ולפעמים גם בעורמה ובדרך הזו נמשיך. שום פנצ'רים לא יעצרו אותנו במעלה ההר".