מאפשר טבח עם? פוטין
מאפשר טבח עם? פוטין פלאש 90

נשיא רוסיה ולדמיר פוטין מגיע היום לישראל לביקור בן יממה וייפגש עם הנשיא, ראש הממשלה ושרים בכירים.

ד"ר יונתן דקל-חן מהחוג ללימודים רוסיים וסלוויים באוניברסיטה העברית, מומחה ליחסי ישראל-רוסיה ולהיסטוריה רוסית, אומר כי "לא צריך להתפלא שפוטין החליט לבקר בישראל זמן כה קצר אחרי היבחרו מחדש לנשיאות".

לדבריו, "לרוסיה יש מורשת ארוכה של מעורבות במזרח התיכון, ולמרות שהאזור לא תמיד עמד במרכז מדיניות החוץ שלה, המאבק הנוכחי סביב סוגיית הגרעין האיראני וסביב הסוגיה הסורית מדרבן את רוסיה להגביר את מעורבותה באזור".

ד"ר דקל-חן הוסיף: "עוד מהמאה ה-19 היו לרוסים לא מעט אינטרסים באזורנו וחלקם הגדול עדיין תקף. אותם אינטרסים לא נוגעים למישור האידיאולוגי אלא לנושאים כלכליים וגיאו-אסטרטגיים".

ביקורו של פוטין מתקיים על רקע סירובה של רוסיה לפעול נגד משטרו של בשאר אסאד והקשר המתמשך עם המשטר האיראני. נזכיר כי לפני ימים אחדים דיווחה סוכנות ידיעות חצי ממשלתית איראנית על תמרון ימי ענק שמתכננות יחדיו רוסיה, סוריה, סין ואיראן.

הדיווחים הללו אמנם מעיבים על ביקורו של פוטין בישראל, אך לא נראה שהוא עצמו יחוש בכך שכן בכירי ישראל ימהרו לפגוש אותו למעט אדם אחד שהחליט להחרים את הביקור, סגן השר, חבר הכנסת איוב קרא.

עם זאת ניתן לשער כי בפגישתם בארבע עיניים של פוטין ונתניהו צפויה לעלות סוגיית הקשר הרוסי-איראני והעברות הנשק מרוסיה לסוריה. בהקשר זה טוענת רוסיה הרשמית כי מדובר בנשק לצרכי הגנה בלבד.