מטוס 041 חוזר לעניינים
מטוס 041 חוזר לעניינים יששכר רואס
טקס מסירת מטוס F-16 מיחידת האחזקה האווירית בתל נוף לטייסת "העמק", טייסת F-16, השוכנת בבסיס רמת דוד, התקיים ביום חמישי האחרון.
המטוס - מטוס 041, הושבת ב-2005 כאשר בעת נחיתה בבסיס רמת דוד כן הנסע התקפל עקב כשל טכני. אורן ועופר, שני הטייסים נאלצו לנטוש את המטוס שהמשיך לרוץ על המסלול ולבסוף התהפך ונפל לתלולית עפר בצד המסלול.
המטוס הועבר ליחידת האחזקה האווירית (יא"א), שתיקנה ושיפצה מטוסים רבים במהלך השנים, אך המטוס הזה היה נחשב עבור רבים כחסר סיכוי והעריכו כי הוא יושבת לעד.
 
השיפוץ הצליח והמטוס הוחזר לשירות מלא בטקס בתל נוף. "חסרונו של מטוס 041 הורגש בעת מלחמת לבנון השנייה ובעופרת יצוקה", סיפר אל"מ ניר, מפקד בסיס רמת דוד, "היום המטוס הזה חוזר אל מקומו, אל טייסת 'העמק'".
 
ביחידת האחזקה האווירית מספרים כי ימים ולילות הוקדשו לטובת שיפוץ המטוס. "הייתה במשימה הזו גם ערך לימודי", מספרים ביא"א, "מהמשימה יכולנו ללמוד לעומק על המטוס הזה, וזה בסופו של דבר מצדיק את הזמן ואת המשאבים שהשקענו בתיקון".


לאחר הטקס, המטוס נגרר לעמדת הנעה, ושני טייסי חיל האוייר ניגשו להמראה הראשונה. הטייסים שנבחרו היו לא אחרים מאורן ועופר, אותם טייסים שנטשו בשלום ממטוס 041 לפני 7 שנים. כעת השניים הינם אנשי מילואים, והם הגיעו לטקס מלווים ע"י בני משפחותיהם.


הטייסים נכנסו למקומותיהם ורעש המנועים של מטוס ה-F16 סימן את חזרתו של מטוס 041 לשירות קרבי מלא.


צילום: יששכר רואס