לקחה, שילמה ותשלם?
לקחה, שילמה ותשלם?ש. כהן. ערוץ 7

שר האוצר הפלסטיני, נביל קסיס, הכריז היום (שלישי) על מצב של צנע נוכח המשבר הכלכלי הקשה העובר על הרשות הפלסטינית, שהביא לדחיית תשלום המשכורות לעובדי המדינה.

במסיבת עיתונאים ברמאללה אמר קסיס, כי הרשות הפלסטינית עושה מאמץ עליון להקצות כספים לתשלום משכורות באמצעות יישום תכנית לצמצום ההוצאות הממשלתיות. לדבריו, המשבר הכלכלי בה נתונה הרשות הפלסטינית בימים אלה קשה הרבה יותר מבעבר, והיא מנסה להתגבר על הגירעון בתקציב בפנייה למדינות התורמות, במאבק בהעלמות המס ובהעלאת מיסים.

קסיס האשים את ישראל באי קבלת ערבויות מספקות לבנקים לצורך הלוואות עבור הרשות הפלסטינית. הוא ציין, כי בשנה שעברה הלוותה הרשות הפלסטינית סכום כולל של 80 מיליון דולר משני בנקים (40 מיליון דולר מכל אחד) לצורך תשלום המשכורות. לדבריו, הרש"פ ציפתה לקבל סיוע כספי בסך של קרוב למיליארד דולר, ואולם רק 470 מיליון דולר הועברו לידיה, וכיום החוב של הרשות לבנקים עומד על 1.2 מיליארד דולר בנוסף לחוב הקיים ועומד למגזר הפרטי.

למרות המשבר הכלכלי החמור ואי תשלום המשכורות לעובדי המדינה, הודיע ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, כי ההקצבות החודשיות עבור משפחות ה'שהידים' תועברנה במועדן. בהגדרת ה'שהידים' נכללים גם עשרות רבות של טרוריסטים שנהרגו בפיגועי התאבדות ועוד אלפי טרוריסטים פלסטינים שנהרגו בפיגועי טרור או בהכנות לביצוע פיגועים.