ראיות לקיומו של ה"חלקיק האלוהי"

המדענים במאיץ החלקיקים הכריזו כי יש בידיהם ראיות לקיומו של "בוזון היגס" ("חלקיק אלוהי"), שמעניק מסה לכל האטומים בעולם.

תגיות: מדענים
ניר הר זהב , י"ד בתמוז תשע"ב

ראיות לקיומו של ה"חלקיק אלוהי"
ראיות לקיומו של ה"חלקיק אלוהי"
רויטרס

מדענים במאיץ החלקיקים בשוויץ הכריזו היום (ד') כי ייתכן ומצאו חלקיק תת-אטומי חדש, שייתכן והוא ה"הבוזון היגס", החלקיק האלוהי, המעניק מסה לחומר. לדברי צוות החוקרים, מדובר בתוצאות ראשוניות, אך מאוד מבוססות.

בהודעה לעיתונות שפרסם המרכז האירופי לחקר הגרעין CERN נכתב כי שעל אף שיידרשו עוד נתונים – ועוד זמן - על מנת לזהות את מאפייני החלקיק החדש, "הידע שלנו לגבי המבנה היסודי של החומר צפוי להתקדם צעד משמעותי קדימה".

"הגענו לאבן דרך בהבנה שלנו את הטבע", אמר בהודעה לעיתונות מנהל CERN, רולף הויר; "הגילוי של חלקיק חדש שהינו קונסיסטנטי עם הבוזון היגס פותח את הדרך למחקרים מפורטים יותר, הדורשים סטטיסטיקה רבה יותר שיאפשרו לזהות את תכונות החלקיק החדש, וסביר להניח שהוא ישפוך אור על סודות אחרים של היקום שלנו".

פרופסור עילם גרוס, איש המחלקה לפיזיקה במכון ויצמן למדע ברחובות האחראי על החיפוש אחר החלקיק המבוקש במאיץ "אטלס", אמר כי "זו אולי התגלית הגדולה ביותר במאה ה-21", כהגדרתו. "עכשיו מתחילה העבודה", הבהיר פרופסור גרוס, "מצפות לנו שנים של עבודה מדהימה. זה כמו לאחר שמגלים חלבון ועכשיו צריך לבנות את המבנה שלו - אז עכשיו כשגילינו חלקיק וצריך לבדוק בעצם מה גילינו. אם זה לא יתאים לתכונות שאנחנו חושבים - זה ירמז על פיזיקה חדשה, ואז יהיה לנו המון עבודה לחפש פיזיקה חדשה".