"פוליטיזציה מכוערת של האקדמיה"

תגובות חריפות במערכת הפוליטית ובהתיישבות ביו"ש בעקבות החלטת ותו"ת, שלא להפוך את המרכז האוניברסיטאי באריאל, לאוניברסיטה.

ישי קרוב , י"ד בתמוז תשע"ב

המרכז האוניברסיטאי באריאל
המרכז האוניברסיטאי באריאל
דוברות המרכז

תגובות חריפות במערכת הפוליטית ובהתיישבות ביהודה ושומרון, בעקבות החלטת הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה הערב (רביעי), כי המרכז האוניברסיטאי באריאל לא יהפוך לאוניברסיטה לפחות עד השנה הבאה. 

יו״ר השדולה למען הפיכת המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה, חבר הכנסת אלכס מילר (ישראל בתינו), אמר לאחר החלטת הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה, כי "המלצתה שלא להכיר במרכז אריאל כאוניברסיטה הינה החלטה שערוריתית ממדרגה ראשונה אשר מצביעה על כניעתם של אנשי הות"ת לבעלי אינטרסים פוליטיים צרים".

"צר לי שהעומד בראש הת"ת משאיר מוסד משמעותי זה תחת הגדרה עמומה", הוסיף מילר. "תקוותי שהנהלת המל״ג ביהודה ושומרון תקבל החלטה אמיצה ותצא כנגד החלטה מבישה זו. בכוונתי לפעול בכל הדרכים הפרלמנטריות הקיימות". 

יו"ר השדולה למען המרכז האוניברסיטאי באריאל, ח"כ חוטובלי (ליכוד), התייחסה הערב להחלטת ועדת התכנון והתקצוב שלא להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה, "ההחלטה היא פוליטיזציה מכוערת של האקדמיה הישראלית. במצב עניינים זה, אין מנוס והמערכת הפוליטית תצטרך להיות הגורם הענייני ולהסדיר ההכרה במקום".

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר בעקבות ההחלטה, "ההחלטה היא תערובת בלתי ראויה של אינטרסים כלכליים של ראשי מוסדות החוששים שתקציבם יקטן כשאריאל תוכר כאוניברסיטה, עם הפוליטיקה השמאלנית המאפיינת חלק מהם המנסים להאבק נגד ההתיישבות היהודית ביו"ש בכלל ועינם צרה בפריחה האקדמית של המוסד באריאל. אריאל ראויה ותהיה לאוניברסיטה על אפם ועל חמתם".

חבר ועדת החינוך והתרבות, ח"כ זבולון אורלב, הביע צער על החלטת הות"ת ואמר, "לא מתקבל על הדעת שהמרכז האקדמאי באריאל שעומד בכל הקרטיריניום אקדמאיים הנדרשים לאוניברסיטה יסורב בגלל עניינים שאינם אקדמאיים שיש בהם טעמיים אנוכיים".

ח"כ אורלב קרא לשר החינוך להביא את זה לדיון חוזר ולהבטיח שההכרה באוניברסיטה באריאל תקבל את התקצוב הנוסף מהאוצר וההכרה לא תבוא על חשבון יתר האוניברסיטאות. "יש חשיבות לאומית בהכרה באוניברסיטה באריאל", אמר ח"כ אורלב.

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, התייחס להחלטה שלא להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה, "אני קורא לשר החינוך להדיח את יו"ר הות"ת, מנואל טרכטנברג, לאלתר".

"שיקולים פוליטיים קיצוניים גברו על השיקולים המקצועיים. אם היה מדובר באוניברסיטה ערבית, היא היתה מאושרת מזמן. לא יתכן שהשמאל הקיצוני יכפה את דעותיו על עם שלם ובניגוד להחלטות הדרגים המקצועיים. אני מצפה מממשלה לאומית לאשר מחר על הבוקר את ההכרה באוניברסיטה באריאל".

יו״ר מועצת יש״ע, דני דיין, גינה בחריפות את החלטת הות"ת וכינה אותה "קוקטייל מגונה של הטייה פוליטית מעורבבת בשיקולים אינטרסנטים צרים. אריאל עמדה בכל התנאים האקדמיים שהוצבו לה ואין לדחות את ההכרה עוד".

דיין הוסיף: "למרבה המזל, כך אני מקווה, יש ממשלה בישראל והיא זו קובעת מדיניות. אני בטוח ששר החינוך סער ורה"מ נתניהו יפעילו את סמכותם ויקיימו את ההתחייבות של קודמיהם להפוך את אריאל לאוניברסיטה במועד, היינו ביולי 2012".

יו"ר חוג הפרופ' לחוסן מדיני וכלכלי, ד"ר גבי אביטל, תוקף בחריפות את החלטת הוועדה לתכנון ותקצוב שבתוך המל"ג, לדחות את המלצותיה של הוועדה אשר בחנה את מעמדו של המרכז האוניברסיטאי באריאל, "במסווה של שיקולים מקצועיים/אקדמיים מסתתרים שיקולים פוליטיים מובהקים. 'הכיבוש' אכן השחית את שיקול דעתם של נשיאי האוניברסיטאות ואת שלוחיהם בוועדה האמורה".

"נשיאי האוניברסיטאות אשר טענו כי זו תהיה 'סכנה אסטרטגית לישראל' ושהם יחרימו את המרכז באריאל,מתנהלים כחבורת בריונים המטילים חיתתם על הנבערים. מי שמאיים בחרם ובסכנות אסטרטגיות מוליך שולל את נבחרי הציבור ואת שולחיהם. המרכז באריאל עמד בכל המבחנים אשר נדרשו על-ידי וועדה מיוחדת שהוקמה לצורך כך. אני קורא לראש הממשלה, לשר החינוך ולשר האוצר לדחות על סף את החלטתם התמוהה של חברי המל"ג".