קליפות רימונים משמשות אנטיביוטיקה טבעית?

מחקר, שנערך לקראת הכנס השנתי למדעי הבקר לחלב מצא, כי עגלים שקיבלו מזון הכולל קליפות רימונים חלו פחות.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ח בתמוז תשע"ב

קליפות רימונים משמשות אנטיביוטיקה טבעית?-ערוץ 7
רפת פרה פרות
צילום: פלאש 90

האם ניתן לתת לילדים רימונים כסוג של אנטיביוטיקה טבעית?

מחקר, שנערך לקראת הכנס השנתי למדעי הבקר לחלב שמארגן משרד החקלאות ופיתוח הכפר זו השנה ה- 24 ברציפות, בשיתוף התאחדות מגדלי בקר לחלב ומועצת החלב, מצא כי עגלים שקיבלו מזון הכולל קליפות רימונים חלו פחות.

מרבית המחלות הזיהומיות בעגלים יונקים הן מחלות בדרכי הנשימה והעיכול, הגורמות לשיעורי תחלואה ותמותה נרחבים. גם לעגל השורד את המחלה, תיתכן ירידה במשקל והיחלשות מערכת החיסון. העמידות ההולכת וגוברת של חיידקים לתרופות אנטי-בקטריאליות מעלה את הצורך במציאת חומרים טבעיים בעלי תכונות מרפאות, אשר יינתנו לבעלי חיים כתוסף במזון.

מטרת המחקר (וייל, שבתאי וחוב') היתה לבחון את פוטנציאל קליפות הרימונים, תוצר לוואי חקלאי, בשיפור המצב החיסוני של עגלים והפחתת התחלואה. המחקר כלל 49 עגלים מגיל שבועיים ומעלה. 25 מהם קיבלו תוסף במזון של קליפות רימונים, לעומת 24 עגלי הביקורת אשר קיבלו את אותן המזון ללא התוסף.

המחקר מלמד כי לצריכת רימונים יכולת אנטי-דלקתית ואנטי-חמצונית המסייעות לחיזוק מערכת החיסון ויכולות אנטי בקטריאליות ואנטי פרזיטיות כנגד פתוגנים. העגלים שקיבלו רימונים התמודדו טוב יותר עם השפעת מחלות.

רמות חלבוני העקה וההפטוגלובין שנמדדו היו נמוכות יותר בכל הימים שלאחר הניסוי בקבוצת העגלים שאכלה את קליפות הרימונים, עובדה הרומזת על התמודדות חיסונית טובה יותר עם השלכות העקה על בריאות העגל.

נתונים אלו ונתונים נוספים, מחקרים חדשים ומידע רב על הענף יוצג השבוע בכנס השנתי ה- 24 למדעי הבקר לחלב, שמארגנים המחלקה לבקר בשירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) ומינהל המחקר החקלאי (וולקני) במשרד החקלאות, התאחדות מגדלי הבקר לחלב ומועצת החלב.

הכנס, במעמד שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד וכל ראשי הענף והעוסקים בו, יצרני חלב, אנשי תעשיית החלב, מדריכים, חוקרים, רופאים וטרינרים וספקים, יתקיים בין התאריכים 12-10 ביולי בירושלים.