הפגנה בעד שוויון בנטל
הפגנה בעד שוויון בנטל צילום: פלאש 90

בשעה שבה התקשורת התמקדה ב"הפגנת הפראיירים" התקיימו אמש (מוצ"ש) בארבע ערים שונות צעדות מחאה חברתיות שלא זכו לפוקוס תקשורתי.

ביומן ערוץ 7 אומרת מאיה רימר, אחת ממארגנות המחאות הללו כי תשומת הלב הפחותה היא פועל יוצא של ספין אותו מפעילים גורמי שלטון המבקשים להפנות תשומת לב לאפיקים אחרים ולסכסך את המגזרים השונים בישראל אלה באלה.

ארבע הצעדות התקיימו בירושלים, תל אביב, עפולה וקרית גת. "המאבק החברתי ממשיך ומתקיים", קובעת רימר הרואה כמטרה עיקרית של הצעדות כולן את הפרדת ופירוק קשרי ההון והשלטון.

לדבריה כיום ברור לציבור הישראלי שהדמוקרטיה בישראל אינה דמוקרטיה אמיתית, ולא בהצבעה בקלפי אחת לארבע שנים. באמת קיים כוח לשנות את המציאות בישראל. "לאזרחים אין אמירה, נציגי הציבור מונעים מאינטרסים של כוח". לשם כך, היא אומרת יש להעצים את כוחו של האזרח ולפרק את קשרי ההון והשלטון.

לשאלה 'איך עושים את זה' היא משיבה וקובעת כי אין מה לעשות אלא לצאת לרחובות לצעדות הפגנות ומחאות שבהן תישאלנה השאלות 'מי מרוויח ולמה' כהגדרתה.

באשר להיעדר תשומת הלב התקשורתית להפגנות שקיימו אתמול אומרת רימר כי יש לכך גם צדדים חיוביים, שכן בכך הפרופורציות הפכו נכונות יותר לעומת תשומת הלב הרבה מדי שייתכן וניתנה למחאות בשנה שעברה. עם זאת היא מוסיפה וקובעת כי לגורמים ממשלתיים יש אינטרס להשתיק את המחאה ולהעביר את תשומת הלב להאשמת אוכלוסיות אחרות כערבים או חרדים. "אנחנו לא קונים את זה".

רימר סבורה שדיון על בעיותיה המהותיות של ישראל יכול להתקיים אך ורק מתוך היכרות אמיתית של המגזרים השונים ומחיקת חומות השנאה שמפרידות ביניהם. "אי אפשר להתייחס לסוגיות עומק בשיח מרדד שמעודד שנאה בין אנשים. זו דוגמא להפרד ומשול שבו נוקטת הממשלה".

לדבריה עצם הרעיון לקדם את הרעיונות החברתיים דרך נציג כלשהו בכנסת הוא רעיון המנוגד לעקרונותיהם של המוחים. "זה יהיה חוסר אחריות לרדד את המסרים ולתת גב לפוליטיקאי". אז מה כן? "חברה מסוג חדש", כלשונה, חברה שכזו תוכל להתקיים מתוך דיון עמוק בסוגיות החברתיות והציבוריות השונות בישראל, דיון שכאמור יוכל לטעמה להגיע רק לאחר הסרת המחסומים והמנהיגים הכושלים, "ניפגש בכיכרות וננהל שיח, נכיר ונוכל לדון בשאלות המהותיות באופן עמוק ואז להציע פתרון".

דוגמא לדבריה היא מציגה בעובדה שהיא עצמה אינה יכולה למצוא פתרון לסוגיית יחס החרדים למדינה מבלי שתכיר אישה חרדית בת גילה התממודדת עם גידול של שישה ילדים, כך גם היא סבורה שניתן ונכון לייצר היכרות בין שמאל לימין באופן עמוק ואמיתי לקראת דיון עומק בסוגיות שעל סדר יומה של ישראל, ורק לאחר מכן להעלות תשובות ופתרונות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו