גאולה כהן
גאולה כהןצילום: פלאש 90

"אם ביבי ירצה זה יעבור", קובעת כלת פרס ישראל, חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, בהתייחסה לחוק החלת הריבונות על יהודה ושומרון.

גאולה כהן אומרת את הדברים לקראת הכנס השני להחלת הריבונות ביהודה ושומרון, כנס הצפוי להתקיים ביום חמישי הקרוב בחברון. לקראת האירוע התבקשה כהן לספר על המהלכים הפוליטיים שקדמו להעברת חוק הריבונות על ירושלים, חוק אותו יזמה והובילה בימי כהונתה בכנסת.

בדבריה מספרת גאולה כהן על התחושות בימים שקדמו להעברת החוק, על החששות מבידודה של ישראל בזירה הבינלאומית במידה ויעבור החוק.

"היה קשה אז לחשוב שניתן להעביר את חוק ירושלים. בין בגין לסאדאת היה הסכם שחוק כזה יעבור רק בהסכמה, אבל אלוהים עזר וביום אחד קראתי בעיתון שהפרלמנט המצרי דן על כך שירושלים היא פלשתינאית. זה היה מנוגד להסכם עם סאדאת. הלכתי לבגין ואמרתי לו שאם כך, מותר גם לנו. בגין אמר שכתבנו וחתמנו שהנושא הזה יעבור רק בהסכמה. המשכתי לעבוד על החוק. לא חשבתי בצורה מעשית ומיד הגשתי את חוק ירושלים. אני זוכרת איזה לעג היה אז בעיתונות עלי ועל החוק. אמרו ששוב גאולה כהן רוצה לכפות ולאנוס את הכנסת", מספרת כהן.

כהן מוסיפה ומספרת על פנייתה ליוסף בורג המנוח שהיה אז שר הפנים ותגובתו שעוד תגיע שעתו של החוק, תגובה שלא הייתה מקובלת עליה. בגין לעומת זאת הביע אופטימיות "היה די באופטימיות הזו שלו כדי שאמהר להגיש את החוק".

באותם ימים ביקר נציגו של סאדאת בירושלים וכשעלה להר הבית התלוותה אליו גאולה כהן, צילמה אותו כשהוא כורע ומשתחווה ואחוריו להר הבית, וכך גם שאר המתפללים המוסלמים שנכחו באותו מעמד. את התמונה הפיצה כהן בעולם ולצידה הכיתוב שגם הר הבית מפנה את פניו מהמוסלמים...

בדבריה ממשיכה כהן ומספרת על מאבקה הסיזיפי מול התקשורת הישראלית והבינלאומית במקביל למאבקה הפוליטי לקידום הצעת החוק עד היום שבו הודיעה ליו"ר הכנסת על כוונתה להעלות את החוק להצבעה.

יו"ר הכנסת שאל אם דאגה לכך שיהיו די מצביעים שיתמכו בחוק. בתגובה אמרה שאינה מאמינה שיהיו חברי כנסת שיצביעו נגד ירושלים. אנשי השמאל יוסי שריד ושולמית אלוני נעדרו מההצבעה, מנחם בגין, ראש הממשלה באותם ימים, הגיע למליאה עם רגלו השבורה כדי להצביע, הליכוד כולו תמך ואיתם חלק מחברי הכנסת של המערך. חברי המפד"ל לעומת זאת לא הצביעו בעד, ועל כך התחרטו והבטיחו לה שבקריאה השנייה והשלישית יצביעו בעד.

"הייתה שמחה גדולה בירושלים. קשה לתאר זאת. הלכתי ברחוב וכולם היו שמחים", מספרת גאולה כהן על תחושותיה המרוממות באותו יום גדול והיסטורי.  "לא היה חוק שעבר עם הצבעת הקב"ה כמו החוק הזה. רק אצבע אלוהים עשתה זאת. זו האצבע שהצביעה. כולם התביישו להצביע נגד. לא עשיתי כמעט שום חוק אחר במשך כל השנים. זה היה החוק שבשבילו הייתי עשרים שנה בכנסת".

באשר ליוזמה העומדת בבסיס כנס הריבונות הצפוי להתקיים ביום חמישי בחברון אומרת גאולה כהן כי "כל חוק שנוגע לארץ ישראל כל יום ויום הוא העיתוי שלו, ובוודאי חוקים יסודיים כמו חוק ירושלים וחוק הריבונות ביהודה ושומרון".

"העובדה שהחוק הזה אינו קיים מכשילה. אנחנו מכשילים בכך את הפלשתינאים להאמין שיום אחד תהיה כאן מדינה פלשתינאית. אנחנו עושים להם עוול כי לא תהיה פה מדינה פלשתינאית", קובעת כהן. עוד מוסיפה גאולה כהן ומעריכה כי יוזמה להחלת הריבונות צריכה להגיע משורות חברי הכנסת ולאו דווקא מכיוונו של ראש הממשלה.

"ביבי לא ייזום את זה. גם בגין לא יזם, אבל אם תהיה תודעה ומודעות כפי שמנסות לעשות יהודית קצובר ונדיה מטר, כלומר שהדבר ישקע בתודעה ובמחשבה כדבר אפשרי, אז יימצא גם הביבי", כלשונה.  "אני בטוחה בכך כי נושא המדינה הפלשתינאית הולך ויורד מהפרק לאור מה שמתרחש באזור. זה קשור בכך שיותר ויותר יעלה על הפרק נושא החלת הריבונות ביהודה ושומרון. לרבנים יש כאן חלק מכריע שהרי העניין קשור להלכה ולמקורות. אם הם יתנו יד לתחילת המהלך הדבר יועיל מאוד. זהו הרי חלק מההבטחה של הקב"ה לאברהם. זה לא עוד מאחז או ישוב, אלא ראייה של הכול בגדול".

דבריה של גאולה כהן יובאו בוידיאו בכנס השני להחלת הריבונות על יהודה ושומרון שיתקיים ביום חמישי כ"ב תמוז (12.7) בחברון. במהלך האירוע, המתקיים בניצוחן של ראשי 'נשים בירוק' יהודית קצובר ונדיה מטר, צפויים לשאת דברים שר המדע, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, חבר הכנסת אורי אריאל, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, גרשון מסיקה, יורם אטינגר, הרב עוזי שרבף, עמנואל שילה, ערן בר טל, עו"ד דפנה נתניהו, עו"ד הווארד גריף, עו"ד איציק בם וקרוליין גליק.