בין קדימה לישראל ביתנו. אלקין בועדת פלסנר
בין קדימה לישראל ביתנו. אלקין בועדת פלסנר פלאש 90

יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת זאב אלקין, מתייחס ביומן ערוץ 7 לניסיונותיו להותיר את הקואליציה על כנה למרות המחלוקות המשמעותיות המתגלעות בתוכה, הן בסוגיית גיוס החרדים והן בסוגיית דו"ח המאחזים של השופט אדמונד לוי.

באשר לסוגיית גיוס החרדים אומר חבר הכנסת אלקין כי כיום ברור לכל שלא ניתן עוד להמשיך במציאות הקיימת והציבור אינו מוכן לקבל את המציאות שהייתה עד כה, אך עם זאת אין לשנות את המציאות תוך יצירת קרע בעם. "אני לא מאמין שנכון לחולל שינוי תוך קרע מול כל ציבור, ובוודאי שלא מול הצבור החרדי".

על מנת לעמוד במשימה זו, קובע אלקין, יש לייצר הידברות אמיתית עם ההנהגה החרדית שגם אם לא תקבל את השינויים כמהלך מועדף, הרי שהיא תקבל אותם כרע הכרחי, מבחינתם.

באשר לאיומי הח"כים החרדים לנטוש את הברית עם הליכוד לטובת חלופות, אומר אלקין כי הוא אינו מזלזל באמירות שכאלו משום האלמנט הערכי שמאחורי השותפות הזו. לדבריו גם אם אין בכוחם של החרדים להפיל את הממשלה וגם אם אחרי הבחירות התוצאות תהיינה כפי שהסקרים מלמדים והליכוד ינהיג את הממשלה הבאה, המציאות הפוליטית עדיין תטריד אותה משום מה שהיא מבטאת – נתק ושבירת גוש הימין, מהלך שיש לו השלכות רוחביות רבות למערכות שונות.

עם זאת מדגיש חבר הכנסת אלקין כי הוא "אומר לחבר הכנסת גפני שאני מבין את טענותיו כלפי הליכוד, אבל מה הוא מציע? הרי גם אם נאמץ הצעת חוק שגפני יאהב זה לא יעבור בכנסת...".

אלקין מספר על שיחות לא פשוטות עם השותפים הקואליציוניים החרדים, "למרות שהתקשורת השמאלנית מנסה לתאר את נתניהו כעושה דברם של החרדים, המציאות מורכבת יותר. יש בינינו שיח שלא תמיד נעים לשמוע".

"הליכוד הוא כמעט הגורם היחיד שעדיין מחפש הידברות. האחרים, 'ישראל ביתנו' ו'קדימה' מחפשים כוחנות. זה אולי מפתיע אבל הליכוד נותר הגורם היחיד שמנסה לפשר בין חלקי העם. זה היה אמור להיות לטעמי גם תפקידה של הציונות הדתית אבל לצערי זה לא קורה. אני רואה שיו"ר 'הבית היהודי' הולך למאהל הפראיירים".

לדבריו של אלקין השאיפה כעת היא להשלים את המגעים בין חבר הכנסת פלסנר לשר יעלון עוד השבוע, על מנת לאפשר הליך חקיקתי מזורז שיביא לעמידה בזמנים שמציב בג"ץ – סוף חודש יולי, מועד תום תוקפו של חוק טל.

באשר למחלוקות סביב דו"ח המאחזים מסרב חבר הכנסת אלקין להתרגש מאזהרותיו של חבר הכנסת שלמה מולה (קדימה) כלפי ראש הממשלה, אזהרות ולפיהם אימוץ דו"ח השופט לוי יניח את הגולל על ההליך המדיני ויפגע במעמדה הבינלאומי של ישראל.

לטעמו של אלקין ראוי היה שאנשים כמו חבר הכנסת מולה שעד היום דיברו על רוממות החוק והמשפט ובשמו תקפו את ההתיישבות יברכו על הדו"ח שמציג מסקנות מקצועיות ולפיהן אין כל בעיה משפטית בהתיישבות ביו"ש.

ובאופן ענייני, באשר לטענות ולפיהן הדו"ח יסכל מהלך מדיני מזכיר חבר הכנסת אלקין למולה את סירובו של אבו מאזן להיפגש גם עם יו"ר מפלגתו, השר מופז, על אף עמדותיו היוניות, עמדות המוכנות לדבר עם חמאס, לחלק את ירושלים ולהיצמד למתווה הקו הירוק. "עם מי אנחנו מדברים על הסכם שלום? עם החבר של אחמדיניג'אד?".

אלקין תוהה לאן נעלמו כל אותם שעד כה דרשו בשם החוק והמשפט שלא לקדם את חוק ההסדרה. "מה שבולט כאן זו השנאה להתיישבות והרצון להכריע בזירה המשפטית במקום שהדמוקרטיה לא הכריעה כמותם. הם רוצים לחבל בהתיישבות דרך המשפט וכעת גם זה נמנע מהם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו