שמיר מברך את עולי מבצע שלמה
שמיר מברך את עולי מבצע שלמה ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

 ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת קיימה היום (שלישי )  ישיבת הוקרה לפעילותו של ראש הממשלה יצחק שמיר ז"ל למען העלייה.

 יו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון (הליכוד)  אמר כי "יצחק שמיר ז"ל נחשב בצדק לאבי העולים. כששמעתי את שמיר בפלורידה שיגיעו ארצה מיליון יהודים מבריה"מ, זה נשמע הזוי. אולם, רק בזכות נחישותו הצליח למנוע את הגירתם של יהודי בריה"מ לארה"ב כפליטים-חסרי-מדינה, כי הוא האמין ותבע שיוכר שיש להם מדינה. ככל שנחשפים לפועלו מבינים את האמונה היוקדת שהנחתה אותו בשימור וחיזוק הרוב היהודי במדינת ישראל".

אליקים רובינשטיין, שופט בית המשפט העליון ומזכיר הממשלה בממשלת שמיר, הוסיף כי "העלייה הייתה כאש בעצמותיו של שמיר. הוא התחיל לטפל בה עוד בתקופתו בתנועת החירות, ואף לפני שמונה לחבר כנסת. הוא טען 'זה לא תפקידנו לשכנע יהודים לעזוב את רוסיה, אלא לשכנעם לחזור לישראל'. בתקופתו נפתחו תחנות מעבר בבודפשט ובבוקרשט, מה שהפחית את הנשירה לארה"ב. הנושא שהעסיק אותו היה החינוך היהודי בחו"ל, והוא ראה בכך ערובה להמשכיות לעם היהודי והדגיש כי ישראל צריכה לתקצב את החינוך היהודי בחו"ל".

לדברי יעקב קדמי, לשעבר ראש "נתיב", שמיר היה "היחיד שהעז לצאת נגד יהדות ארה"ב וממשל ארה"ב בקריאה להפסיק סיוע לנושרים מבריה"מ, והיה מזל גדול שברגע קריטי זה הוא היה ראש ממשלה".

מזכיר הממשלה, צביקה האוזר, הוסיף כי "שמיר ייזכר כמי שפעל בתקופה מכריעה ודרמטית לטובת העם היהודי בצורה מעוררת התפעלות. גדולתו של שמיר הייתה שאיפשר עלייה מיידית בכל כמות וללא תנאי. שמיר הצליח לכופף מערכות למען מטרה זו, שנראתה אז בלתי-אפשרית".

יוסי אחימאיר, חבר הכנסת לשעבר ומי שהיה ראש לשכתו של שמיר, אמר כי "אלמלא עליית יהודי ברה"מ, אי אפשר היה לדעת איך הייתה נראית היום מדינת ישראל. הוא היה חסיד ולוחם למען העם היהודי השלם, ולא רק למען ארץ ישראל השלמה. הוא הפעיל לחץ ויזם מאבק בינלאומי של יהודים לפתיחת שערי ברית המועצות, ויש לחזור ולהניף את דגל העלייה ברוח יצחק שמיר, כי זו מורשתו".

הקייס עזריה אביהו ציין בהתרגשות, כי "שמיר היה האבא של יהודי אתיופיה. הוא אהב את העולים מאתיופיה ונהג לבקר אותם. העולים הנציחו תמונות איתו וליוו אותו בהתרגשות ובכאב גם לאחר מותו".

ראש מרכז מורשת בגין ומנהל לשכתו של שמיר לשעבר, הרצל מקוב, גילה כי "שמיר בא לפוליטיקה כדי לעסוק בעלייה. הקשר עם העולים היה בעיניו הדבר המשמעותי ביותר, והוא האמין שהחינוך היהודי הציוני הוא שיוצר את מרכזיות ציון בתפיסת כל יהודי".

צאגה מלקו, לשעבר מנהלת רשת א' ברשות השידור, חשפה בישיבה את סיפורה האישי. לאחר שהוריה לא הועלו במסגרת "מבצע שלמה"  ונודע שהמורדים באתיופיה השתלטו על אדיס אבבה, היא כתבה מברק ליצחק שמיר כראש הממשלה, וכעבור יומיים התקשר אליה שגריר ישראל באדיס אבבה ובישר לה שהוריה קיבלו מקלט בשגרירות ישראל, בהוראה ישירה של ראש הממשלה ומיד לאחר מכן הם הועלו ארצה.

ד"ר עמנואל נבון גילה כי שאל את יצחק שמיר אם לא קשה לוותר על הערבות האמריקאית של 10 מיליארד דולר למימון קליטת העולים - למען המשך הבנייה ביהודה ושומרון, שמיר ענה בתמיהה "שאני אמכור את ארצי תמורת כסף?!..."

 יו"ר הוועדה סיכם את הדיון וקרא לרשויות הממלכתיות והמוניציפליות, לפעול להפצת מורשתו של ראש הממשלה יצחק שמיר תוך דגש לפעולותיו למען עידוד העלייה. דנון קרא לממשלה "להמשיך ולהניף את דגל העלייה ברוח פועלו של שמיר – עליית יהודי ברית המועצות; "מבצע שלמה"  בשנת 1991 וחינוך יהודי בתפוצות".