יהודה ויינשטיין
יהודה ויינשטייןצילום: פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, שיגר הערב (רביעי) מכתב לכלל פרקליטי המדינה בו חיזק את רוחם, זאת בעקבות הביקורת שהוטחה בהם ביממה האחרונה לאחר זיכויו של אולמרט מרוב האישומים.

בפתח מכתבו כתב ויינשטיין, "כידוע, נמניתי בעבר על פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, ועל-כן לא יהא זה ראוי כי אתייחס לפסיקה שיצאה תחת ידי בית המשפט המחוזי בירושלים בעניינו.  עם זאת, אבקש להתייחס בקצרה לביקורת הנשמעת על הפרקליטות בעקבות פסק-דינו של בית המשפט המחוזי".

"רשות האמונה על חוק וצדק נבחנת ביכולתה להקשיב לביקורת בנפש חפצה ולהיבנות ממנה. ואולם, לא טחו עינינו מראות את הסכנה שבמתקפה אישית משולחת-רסן כנגד פרקליטים העושים את מלאכתם במקצועיות, ביושרה ובלא מורא. כזהו פרקליט המדינה משה לדור וכאלה הם הפרקליטים האחרים שעשו במלאכה בתיק זה.  במתקפות אישיות שכאלה טמונה סכנה לעצמאות התביעה הכללית, עיקרון שבלעדיו אין תקומה לשלטון החוק. כך אסור שיקרה".

"כלי מלאכתנו", ציין ויינשטיין, "הם סעיפי החוק, הנחיות הפסיקה והמצפון המקצועי. הם יורונו דרך וממנה לא נסטה ימין או שמאל.  פסקי דין מזכים – ואף פסקי דין מרשיעים – יילמדו ויופקו מהם לקחים ככל שישנם כאלה. ברם, כשם שלא נשמח בהרשעות, מתקפות אישיות על פרקליטים בעקבות זיכוי, מלא או חלקי, של אישי ציבור לא ירפו ידינו במאבק התמידי על דמותה של ישראל כמדינת חוק".

בסיום המכתב כתב היועמ"ש, "ביום זה, כבכל הימים, ראוי כי כל אחד מאיתנו ישא את ראשו בגאווה משום שהוא משתייך לפרקליטות שהיא טובה, ראויה והגונה".