"אווירה מוזרה בבוקר האחרון"

מחר ימלאו שש שנים למלחמת לבנון השנייה שבה נהרגו 121 חיילים. ההרוג האחרון במלחמה היה סגן אלוף עמנואל מורנו ז"ל. ראיון.

ערוץ 7 , כ"א בתמוז תשע"ב

"אווירה מוזרה בבוקר האחרון"-ערוץ 7
קברו של עמנואל מורנו הי"ד
מתוך ויקיפדיה

במלאת שש שנים למלחמת לבנון השנייה, מספרת מאיה מורנו, אלמנתו של ההרוג האחרון במלחמה סגן אלוף עמנואל מורנו ז"ל, את זכרונותיה האחרונים.

"היה משהו מוזר באותו בוקר לפני שהוא יצא לפעולה, הפרידה הייתה חריגה", שיחזרה מורנו בגלי צה"ל, "בדרך כלל הוא יצא לפני שהילדים מתעוררים והפעם היה לי חשוב שכל הילדים יהיו ערים כשהוא הולך. קמתי עם תחושה מאוד קשה, דפיקות לב ומועקה כבדה שלא יכולתי להסביר אז".

מורנו נהרג לאחר הפסקת האש, במארב של הכוח שעמד בראשו. בחזרה מן הפעילות נתקלו החיילים שהיו מחופשים לחיילי צבא לבנון במארב של אנשי חיזבאללה, ומורנו נפצע ומת מפצעיו. "זו הייתה הפעם הראשונה שהוא יצא מהבית והילדים התרפקו עליו כל כך, והוא אפילו ביקש שנלווה אותו למכונית. כנראה שאתה פשוט מרגיש את זה לפני", ספרה מאיה.

"בחודש שלפני ההתקלות חלפו לי תמונות בראש של הלוויה ושבעה, וסיפרתי לו את זה. הוא ביטל את זה מיד, אנחנו אנשי אמונה, ענייניים, ולא מתעסקים בדברים כאלו. זו הייתה הפעם השלישית שדאגתי במהלך כל שנות נישואינו, לרוב לא חשבתי על זה בכלל - אלו היו חיינו, לא היה לי בעל שהולך כל יום למשרד. ידעתי מה הוא עושה ואת הסיכונים שכרוכים בזה - ובפעם הזו הוא לא חזר", שחזרה.

עוד סיפרה האלמנה כי ברגעים בהם נהרג, התחולל במקביל בלאגן בביתה. "הבן שלי קם באמצע הלילה והתחיל בבכי נורא, ואבא שלי התעורר והסתכל על השעה - אותה שעה בה אמרו לנו שהוא נהרג. ב-8:00 בבוקר היו הדפיקות בדלת, וההודעה הגיעה", אמרה.
תמונתו והפעולה בה נהרג מעולם לא פורסמו בשל איפול כבד שהוטל על המקרה, מאיה סבורה כי הדבר משרת ערך ציבורי מסוים. "בטקסים לא מראים תמונות של בעלי כך שאין פנים להתחבר אליהם, אבל מצד שני זה גורם לכך שכל אחד יכול לדמיין את העמנואל שלו, והוא נמצא בלבבות של הרבה אנשים", הסבירה, "היה לו מראה עממי וחיוך שכולם זכרו, עם פנים של ילד".

כיום מאיה נשואה מחדש, ובעלה מנסה לתמוך בה בכל רגע. "זהו קשר לא קל, וכשאני מתגעגעת לעמנואל אני בוכה לבעלי. זו זוגיות עם המון עבודה, אבל זכיתי", אמרה.